Magazin

Aşırı koruyuculuk çocuğa zararlı

Aşırı koruyuculuk çocuğa zararlı

Psikolog İbrahim Özkan, annenin aşırı koruyucu davranmasının, çocuğun görev ve sorumluluk bilinci edinmesini engelleyen en önemli faktör olduğunu bildirdi.

Nuh Mehmet Küçükçalık Anadolu Lisesi Psikolojik Danışmanı İbrahim Özkan, Özel Sağnak İlköğretim Okulu'nca düzenlenen ''Anne-Baba ve Çocuk İletişimi'' konulu konferansta, çocuğun, ilk 18 aylık dönemde temel ihtiyaçlarının karşılanmasının, kişilik gelişimi için son derece önemli olduğunu söyledi. Annenin aşırı koruyuculuk duygusunun, çocuğun görev ve sorumluluk bilinci edinmesini engelleyen en önemli faktör olduğunu ifade eden Özkan, şöyle devam etti:

''Çocuklarda çeşitli düzeylerde gelişen davranış bozuklukları, çocuğun anneden mahrum kalmasının en önemli nedenidir. Annenin kısmı mahrumiyeti durumunda ise çocuklarda endişe, aşırı sevgi ihtiyacı, güçlü intikam duygusu, suçluluk davranışları, sinir sistemi bozuklukları, davranış ve karakter yapısında bozukluklar görülür. Yetiştirme yurtlarında ya da yatılı okullarda büyüyen çocuklarda da sebepsiz ağlama ve bağırma, kilo kaybı ve gelişim durması ile çekinme ve ilişki reddi gibi davranışlar gözlenmektedir. Anne-çocuk ayrılığını, zararları çok iyi bilinmesine rağmen çok sık rastlanan birdurumdur.''

Özkan, hiç kimsenin iyi bir baba olarak da doğmayacağını belirterek, iyi baba olmanın, sevgi, deneyim, sabır ve bilgi işi olduğunu kaydetti. Aşırı baskıcı otoriter tutumun, çocuğun ''sessiz, uslu, nazik, dürüst'' olmasını sağlayacağını kaydeden Özkan, bunun aynı zamanda çocuğun küskün, silik ve çekingen bir yapıya sahip olmasına neden olacağını anlattı.
(AA)
Yayın tarihi: 08.03.2003
438
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.