Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Aşırı kilo dünyanın derdi

Aşırı kilo dünyanın derdi

Dünyada kentli kadınların yüzde 32'si aşırı kilolu. Köylerde ise kadınların sadece yüzde 9'u zayıf.

Dünya, yetersiz beslenen kadınlardan çok, fazla kilolu kadınlarla dolu... Amerikalı ve Brezilyalı bilim adamlarının 36 ülkede yaptığı araştırmaya göre, kentli kadınların yüzde 32'si aşırı kiloluyken kırsal alanlardaki kadınların yalnız yüzde 9'u zayıf.

Amerikan Klinik Beslenme Dergisi'nde yayımlanan rapora göre gelişmekte olan ülkelerdeki genç kadınlar arasında hızla yayılan kilo problemi alarm verecek seviyeye ulaştı. Araştırmada 20-49 yaşlarında 150 bin kadının vücut kitle endeksi incelendi. 1.65 metre uzunluğunda ve 49 kilo bir zayıf, aynı boyda ve 68 kiloluk bir kadın, şişman kategorisine giriyor.

Özellikle Asya, Afrika ve Latin Amerika'da da aşırı kilolu kadın sayısı çok. ABD'deki kadınların ise yüzde 60'tan fazlası aşırı kilolu, yüzde 33'ü obez. Bu arada ABD Kardiyoloji Üniversitesi'nde uzmanlar, kalp hastalığı riskini ölçerken toplam vücut ağırlığı değil, bel bölgesindeki yağlanmanın değerlendirilmesi gerektiğini söyledi. Belin kadınlarda 88.9, erkeklerde ise 101.6 cm.'nin üzerinde olması risk sayılıyor.
444
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.