Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Aşırı kilo cüzdana da zarar veriyor

Aşırı kilo cüzdana da zarar veriyor

Aşırı kilolu olmak, sadece kalp ve damarlara değil, cüzdana da zarar veriyor.

ABD`de yapılan bir araştırma, kilolu ve aşırı şişman kişilerin yıllık sağlık harcamalarının, sağlıklı kiloya sahip insanlarınkinden 1500 dolar daha fazla olduğunu ortaya koydu.

Kilo ile sağlık giderleri arasındaki ilişkiyi ilk kez inceleyen araştırmada, Michigan Üniversitesi`nden Dee W. Edington ve ekibi, 2 yıl süreyle General Motors şirketinin yaklaşık 180 bin çalışanı ve 18 yaşından büyük çocuklarının sağlık kayıtlarını analiz ettiler.

Edington ve meslektaşları, araştırmalarına konu olan insanları Amerikan Ulusal Kalp, Akciğer ve Kan Enstitüsü`nce "normalin altında kilolu", "normal kilolu", "fazla kilolu" olarak 3 farklı şişmanlık seviyesinde incelediler.

Amerikalı bilim adamları, araştırmaları sonucunda General Motors çalışanlarının yüzde 40`ının fazla kilolu, yüzde 21`inin aşırı şişman,yüzde 37`sinin normal kilolu ve yüzde 1,5`unun normalin altında kilolu olduğunu belirlediler.

Yıllık sağlık giderlerinin, az kiloya sahip gruplarda en düşük seviyede olduğunu belirleyen araştırmacılar, kilo arttıkça sağlık giderlerinin de çoğaldığını tespit ettiler. Edington, 55 yaşın altındaki fazla kilolu ve aşırı şişman gruplarında sağlık giderlerinin normal kilolulara göre "önemli ölçüdeyüksek" olduğunu belirterek, kilo ile yüksek tansiyon, kolesterol ve diyabet gibi aşırı şişmanlıkla bağlantılı sağlık koşullarını kontrol altında tutmanın, sağlık giderlerinin de artmasını engelleyeceğini kaydetti.
405
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.