Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Aşırı hırs, dosttan ediyor

Aşırı hırs, dosttan ediyor

İş ve özel yaşamda başarılı olabilmek için gereken hırsın, belli sınırları aşınca yalnızlığa yol açtığı, aşırı hırslı kişilerin istediklerini elde ettikleri, ancak hem sevdiklerini ve özel hayatlarını kaybettikleri belirtildi.

Başarı için gerekli olan hırsın dozunun iyi ayarlanması gerektiğini söyleyen Özgentaş, özellikle iş yaşamında aşırı hırslı kişilerin bir süre sonra sosyal çevresinden ve ailesinden uzaklaştığını ifade ederek, "Bu kişilikler bir süre sonra yapayalnız kalıyor. Yakınları, iş arkadaşları ve çevresindekiler uzaklaşıyor. Bu kişilikler antipatik ve itici kabul ediliyor" dedi.

Özgentaş, aşırı hırslı kişilerin başarmak için hedeflediği konuya çok yoğunlaştığını, yakınlarını ihmal ettiklerini de vurgulayarak, "Eğer kazanılan büyük başarıyı paylaşacak kimse yoksa, o başarı başarı değildir" diye konuştu.

SOSYAL MASKELERİ VAR
Aşırı hırslı kişilerin toplum içinde birer "sosyal maske" taşıdığına da dikkat çeken Uzman Psikolog Özgentaş, bu kişilerin yüzlerinde hep aynı tebessümün olduğunu, özgüvenleri çok yüksek bir tavır sergilediklerini söyledi. Duygularını kontrol altına alan bu kişilerin, toplum içinde "güvenilir ve doğal" kabul edilmediklerini de sözlerine ekleyen Özgentaş, şunları söyledi:

"Bu kişilerin duygularını yüzlerinden anlamak mümkün değildir. Çok iyi kamuflaj yapabilirler. Ancak bir süre sonra patlama noktasına gelip, en küçük bir olayda büyük tepki gösterebilirler."
Aşırı hırsın kişide, fiziksel rahatsızlıklara da neden olduğunu açıklayan Özgentaş, başağrısı, uykusuzluk, mide ve bağırsak rahatsızlıklarının sıklıkla görüldüğünü ifade etti.

BAŞARI İÇİN HIRS GEREKİR AMA
Başarı için hırsın mutlaka gerekli olduğunu yenileyen Özgentaş, hayattan beklentisi olmayan, bezgin, bıkkın ve başarmak için hırslanmayan kişilerin "normal" sayılamayacağını söyledi. Bu kişilerin mutlaka motive edilmesi gerektiğini belirten Özgentaş, "Biraz hırs elbette hayata anlam kazandırır. Hiç hırsın olmaması ise terapi gerektiren bir ruh halidir" diye konuştu.

(DHA)
623
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.