Magazin

Aşil'in mızrağı da Antalya'da çıktı!

Aşil'in mızrağı da Antalya'da çıktı!

Aşil'in mezarı Çanakkale ve Çorum'u karıştırırken Antalya'dan da bir ses geldi: Mızrağı da bizde...

Bir zamanlar Nasrettin Hoca'yı, Yunus Emre'yi paylaşamayan Anadolu şimdi de 'yakışıklı' Aşil'i paylaşamıyor. Çanakkale ve Çorum Aşil'in (Akhilleus) mezarı bizde derken, savaşçının mızrağının da Antalya'da olduğu ileri sürüldü. Vehbi Koç Vakfı Antalya Suna-İnan Kıraç Akdeniz Medeniyetleri Enstitüsü (AKMED) Müdürü Kayhan Dörtlük, Aşil'in kullandığı dişbudak ağacından yapılma mızrağının Antik Phaselis Kenti'ndeki Athena Tapınağı'nda olduğunu söyledi. Dörtlük, iddiasını M.Ö. 334 yılına ait tarihi kayıtlara dayandırarak şöyle konuştu:

"Büyük İskender Çanakkale Boğazı'ndan Anadolu'ya geçer ve Phaselis'e yerleşir. Likya kıyıları boyunca doğuya ilerlerken birçok kent' kralı davet eder. Ama o, şöhretini duyduğu Phaselis'i tercih eder. Altın çelenklerle karşılanan Büyük İskender, kış mevsimini burada geçirir. Kaynaklara göre, olağanüstü güzellikte olan kentte kış mevsimi olmasına rağmen güller açar, tiyatro ve liman vardır. İskender ilk iş olarak Athena Tapınağı'nı ziyaret eder. Bu tapınakta ünlü kahraman Akhilleus'un dişbudak ağacından yapılmış kırık mızrağı korunur. İskender büyük bir heyecanla mızrağa dokunur. Daha sonra Herakles Tapınağı'nı ziyaret eder ve burada bir kurban kestirir. Kaynaklara göre Aşil'in mızrağının Antalya'da olduğunu gösteren kanıt da budur."

'Tam yeri belli değil ama...'
Mızrağın ve Athena Tapınağı'nın Phaselis'teki tam yerinin bilinmediğini anlatan Dörtlük, "Ancak bir şey var ki, mızrak kesinlikle Phaselis Akropolü'ndeydi. Belki yıllar sürecek bir kazı ile tapınak gün yüzüne çıkarılabilir" diye konuştu. Efsaneye göre, yarı tanrı yarı insan Aşil, küçüklüğünde annesi tarafından ayağından tutularak ölüler ülkesinin ırmağı Stiks'e batırılır. Tam bu sırada Zeus'un gelmesiyle topuğu dışarıda kalır. Aşil aynen efsanedeki gibi, yakışıklı Paris tarafından topuğundan vurularak öldürülür. Bugün de baldırın arka kısmındaki kas grubunun topuk kemiğine birleşmesini sağlayan ve ayağın aşağı yukarı hareketini mümkün kılan yapı, tıp dilinde 'aşil tendonu' adını taşıyor.
(Radikal)
Yayın tarihi: 23.06.2004
642
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.