Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Asena: Güneydoğunun en büyük sorunu töre cinayetleri

Asena: Güneydoğunun en büyük sorunu töre cinayetleri

Yazar Duygu Asena, Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin en büyük sorununun gelenek, görenek ve törelerin arkasına sığınılmış töre cinayetleri olduğunu söyledi.

Asena, Valilik tarafından Turizm Haftası etkinlikleri kapsamında Kültür Merkezi'nde düzenlenen konferansta, Türk Ceza Kanunu'nda tecavüzle ilgili hükümlerin erkeği koruduğunu kaydetti. Küçük bir kıza tecavüz eden bir erkeğin kızla evliliği kabul etmesi durumunda cezadan kurtulduğunu, küçük kızın tecavüzcüsüyle evlendirilmek zorunda bırakıldığını bildiren Asena, gayrimeşru ilişki sonrasında doğan bebeklerin öldürülmesine ve töre cinayetlerinde de namusu koruma cinayeti adı altında müthiş ceza indirimlerinin gerçekleştirildiğini söyledi.

Bölgede, töre adına genç kızların öldürüldüğünü vurgulayan Asena, ''Güneydoğu'nun en büyük sorunu gelenek, görenek ve törelerin arkasına sığınılmış töre cinayetleridir. Bölgede bunun birçok örneği var. Kızlarımız vahşice öldürülürken, biz sessiz kalmayı yeğliyoruz. Bunu kabul etmek mümkün değil. Bölgenin bu ayıptan kurtulması lazım'' dedi.

Asena, Türkiye'deki evliliklerin büyük bir bölümünün kadınların rızası dışında gerçekleştiğini, bu nedenle evliliklerde sevgi olmadığını savunarak, Türkiye'de sosyal güvenlik yasasının ya da kadınhaklarının işler olması durumunda evliliklerin büyük bir bölümünün biteceğini öne sürdü.

Basınla ilgili eleştirilerde de bulunan Asena, şöyle dedi: ''Türk basınında yönetici konumunda kadına yer verilmiyor. Türk basını erkek egemenliğinden oluşan, kadınları aralarına almak istemeyenlerden oluşmuş bir sektördür. Kadına hak ettiği değeri vermeyen, sorunlara duyarsız kalan basının içinde olmaktan utanıyorum.''

Batman Platformu üyesi Saadet Becerikli de bu tip etkinliklerle Batmanlı kadınların sosyal ve kültürel açıdan gelişmesini amaçladıklarını vurguladı.
(AA)
336
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.