Magazin

Artık umutsuz değil

Artık umutsuz değil

"Transamerica" filmindeki rolüyle en iyi kadın oyuncu dalında Oscar'a aday olan, "Desperate Housewives" (Umutsuz ev kadınları) dizisinin Lynette'i Felicity Huffman, mücadeleyle geçirdiği yıllardan sonra kariyer basamaklarını hızla çıkıyor.

Felicity Huffman Türkiye'de de ilgiyle izlenen "Desperate Housewives"da dört çocuklu başarılı reklamcı Lynette Scavo'yu canlandırıyor. Huffman önceki yıllarda kısa ömürlü televizyon dizilerinde rol aldı. Bu dizileri "Hiçbir yere gitmeyen harika dizilerdi" diye tanımlıyor ve o dönemde lanetlendiğine inandığını söylüyor. Büyük bir izleyici kitlesi edinemeyen "Sports Night" dizisinde oynadı. Yıllar içinde "Law&Order" ve "Frasier" gibi dizilerde kısa süreli rol aldı.

Çok uzun süreler boyunca işsiz kalmasa da "Desperate Housewives" yayınlanana kadar bir yıldız olduğu da söylenemez. Huffman diziyle ilgili ilk başta kendine güvenmediğini itiraf ediyor: "Kovulacağımı düşünüyordum. Gerçekten."
Ancak ilk bölümden itibaren Huffman'ın karakteri Lynette samimiliğiyle ülke çapındaki çaresiz ev kadınlarının gönlünü çaldı. Lynette hınzır çocuklar ve azgın bir kocayla uğraşmaktan sıtkı sıyrılmış bir kadın. İzleyiciler Lynette'in güçlü annelik güdüsünü ilk defa, gittiği cenaze töreninde çocuklarının ardından havuza atladığı sahnede fark etti. Felicity Huffman "Sanırım Lynette'in annelik deneyimi benim annelik deneyimimle paralellik gösteriyor" diyor. Gerçek hayatta rahatsız bir anne olduğunu itiraf ediyor.

Felicity'nin sözlük anlamı mutluluk. Felicity Huffman'a göre ismi şu sıralardaki ruh halini iyi yansıtıyor. Geçtiğimiz eylül ayında "Desperate Housewives" dizisindeki rolüyle Emmy ödülünü aldı. "Transamerica" filminde canlandırdığı, cinsiyet değişimi operasyonunu bekleyen bir adam rolüyle ise Altın Küre ödülünü aldı ve en iyi oyuncu kategorisinde Oscar'a aday oldu. Ancak birçok oyuncu gibi, Huffman da mücadeleyle dolu, işsiz kaldığı mutsuz yıllarını sık sık hatırlıyor.

Huffman yakın zamana kadar televizyon yıldızı olarak görülmediğini söylüyor ancak bugün işler değişti. "Geçen ay herkes beni tanıdı" diyor. Sokakta insanların onu tanıması hoşuna gidiyor mu? Bunun çok sık başına gelmediğini, rahatsız edilmeden süpermarket alışverişini yapabildiğini söylüyor.

Öğretmeniyle evlendi
Kız kardeşlik Huffman'ın uzmanlık alanı. Ailesinin "Flicka" diye seslendiği Felicity, sekiz kardeşten en küçüğü. Yedi kız ve bir erkek.
Huffman, "Sekiz çocuk, Tanrım! Ben iki taneyle aklımı kaybedecek gibi oluyorum."
Huffman mutlu bir çocukluk geçirdiğini anlatıyor: "Sanırım gürültücü ve sevimsiz bir çocuktum. Bu yüzden annem sürekli beni oyunculuk kampına göndereceğini söylerdi."

Televizyonda okul çıkışı saatlerinde yayınlanan ilk maaşlı işine girdiğinde Flicka, oyunculuk kampından yeni çıkmış, 15 yaşında bir genç kızdı. İlk gerçek eğitimini New York'taki Mamet Atlantic Tiyatrosu'nda aldı. Bugün hâlâ bu tiyatronun kilit üyelerinden biri.

20 yıl önce burada, sekiz yıl önce evlendiği adamla, oyuncu William H. Macy ile tanıştı. Macy onunla ilgili olarak "Rüya gibi bir kızdı. Kelimenin tam anlamıyla ayaklarım yerden kesilmişti" diyor. Huffman, Macy'nin öğrencisiydi. Peki ya Macy bir öğretmen olarak nasıldı? Huffman onu şöyle anlatıyor: "Anlayışlı. Çekici. Bize inisiyatif kullandırırdı. Yapabileceğimize inanmamızı sağlardı."

Huffman ve Macy televizyonda, filmlerde ve tiyatroda genelde birlikte çalıştılar. Macy karı-koca olarak ünlü oyunculuk okulu Actors' Studio'nun metodunu takip ettiklerini belirtiyor. Ama Huffman bundan pek de emin değil.

"Filmde çok çirkin"
Macy izleyicinin "Transmerica"da Huffman'ı gördüğünde şok geçireceğini çünkü oyuncunun filmde çok çirkin olduğunu söylüyor. Huffman ise görüntüsüyle değil canlandırdığı karakterle ilgileniyor. Filmdeki transseksüel rolüyle özdeşleştiğini, bunu herkesin yapabileceğini çünkü herkesin hayatında acının yeri olduğunu anlatıyor.

Kariyeri yükselişte
43 yaşındaki Huffman kariyerinin nihayet iyi bir yolda olduğunu düşünüyor. "Transamerica"daki rolüne hazırlanmak için cinsiyet değiştirenlerin toplantılarına katıldı ve birçok transseksüel gibi o da ses dersleri aldı. "Hormonlar sesinizi değiştirmiyor" diyen Huffman durumu şöyle açıklıyor: "Östrojen aldığınızda sesiniz kalınlaşmıyor. Kate Moss gibi görünürken sesiniz James Earl Jones'unki gibi olabilir."

Cinsiyet değişimi ameliyatıyla ilgili mümkün olduğu kadar çok şey öğrendi. "Kadın olmayı yabancı öğrenir gibi öğrendim" diyor. Huffman'ın gençken bulimia hastasıydı. "Yeterince zayıf olduğumu düşünmüyor, vücudumdan nefret ediyordum" diyen oyuncu tedavi görüp hastalıktan kurtuldu. "Aynı oynadığım transseksüel karakter gibi ben de içinde bulunduğun vücutta acı çekmenin nasıl bir şey olduğunu biliyorum" diyor.

"Biz hiç kavga etmedik"
Huffman güzel olmadığını düşünüyor: "Yüzüm fena değil. Ama öyle çok güzel bir kadın değilim."
Tabii, insan Teri Hatcher, Marcia Cross, Eva Longoria ve Nicollette Sheridan ile beraber çalıştığında güzellik çıtası biraz yüksekte oluyor. Peki Huffman herkesin "Desperate Housewives" oyuncuları arasında sürekli rekabet kaynaklı kavgaların çıkacağına dair varsayımları konusunda ne düşünüyor?: "Diziyi çekmeye başladığımız andan itibaren durmadan kavga edeceğimizi söylüyorlardı. Ancak harika bir grubuz. Hiç kavga etmedik. Profesyonelleriz ve çok çalışıyoruz."
(Milliyet Pazar)
Yayın tarihi: 05.02.2006
347
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.