Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Artık su zengini değiliz!

Artık su zengini değiliz!

İnsanın yaşam kaynağı olan suyun giderek tükendiği, bir ülkenin su zengini olabilmesi için kişi başına düşen yıllık ortalama su miktarının en az 10 bin metreküp olması gerekirken, bu miktarın Türkiye'de bin 430 metreküp olduğu açıklandı.

Dünya Doğayı Koruma Birliği'ne (IUCN) bağlı Türkiye Doğal Hayatı Koruma Vakfı´nın (WWF Türkiye) internet sitesinde, yeryüzündeki tüm canlılar için yaşamın temel kaynağı olan suyun giderek tükendiği, dünyanın yüzde 70'inin sularla kaplı olmasına rağmen, tatlı su kaynaklarının bunun yalnızca yüzde 2,5'ini oluşturduğu, bugün yeryüzü nüfusunun beşte birinin su kaynaklarının yanlış kullanımı, kirlilik, alan kaybı gibi nedenlerden dolayı sağlıklı, temiz ve içilebilir suya sahip olmadığı kaydedildi.

Kaynaklar yanlış kullanılıyor
Günümüzde yaklaşık 1,3 milyar kişinin su sıkıntısı çektiği, gelecek 25 yılda bu sayının 2 katına çıkacağının tahmin edildiği, su talebinin son 25 yıl içinde yüzde 60 arttığı ifade edilen sitede, bir ülkenin su zengini olabilmesi için kişi başına düşen yıllık ortalama su miktarının en az 10 bin metreküp olması gerekirken, bu miktarın Türkiye'de bin 430 metreküp olduğu ve rakamların, bilinenin aksine Türkiye'nin su zengini olmadığını gözler önüne serdiğine dikkat çekildi.

Bu nedenle WWF Türkiye'nin, Türkiye'de, yıllardır su kaynaklarının korunması ve sürdürülebilir kullanımı yönünde çalışmalar yürüttüğünün vurgulandığı sitede, su tüketiminin bilinçli olarak yapılabilmesi içinşu önerilerde bulunuluyor:
 • Arabanızı yıkarken kova ve sünger kullanın. Hortumla araba yıkama işlemini en aza indirin. Unutmayın, hortumla yıkama yılda yaklaşık 550 litre su kullanımına eşittir.
 • Bozuk musluklardan ve tuvaletlerden sızan su, evinizdeki toplam su miktarının yüzde 5'i kadardır. Su tüketiminizi azaltmaya, bozuk olan muslukları ve tuvaletinizi tamir etmekle başlayabilirsiniz.
 • Dişlerinizi fırçalarken, tıraş olurken ya da bulaşık yıkarken açık bıraktığınız musluk dakikada, yaklaşık 15-20 litre suyu boşa harcamanıza yol açar. Evinizde en fazla su tükettiğiniz yerlerden biri tuvalettir. Tek bir kişi yılda ortalama 49.140 litre suyu tuvaletlerde tüketir. Yeni teknolojiler sayesinde standart modellere kıyasla yüzde 60 daha az su tüketen klozetler bulunmaktadır.
 • Çamaşır suyu, atık maddelerin ayrılıp çözülmesini sağlayan yararlı bakterileri öldürür. Su kirliliğini azaltmak için çamaşır suyunu mümkün olduğunca az kullanın.
 • Evlerinizde kullandığınız temizlik malzemeleri atık sularla birlikte nehirlere karışır. İçinde fosfat bulunmayan ve suda ayrışabilen temizlik malzemelerini kullanarak su kirliliğinin azaltılmasına katkıda bulunabilirsiniz.
 • Evinizde su tasarrufu yapmanın bir başka yolu da musluklara ve duş başlıklarına takılan ve su akışını azaltan, ancak su basıncını artıran yeni sistemlerdir.'
  Yayın tarihi: 10.01.2006
 • 370
  dahafazlası
  YORUMLAR
  Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.