Magazin

Artık kuşlar da tanıtım elçimiz

Artık kuşlar da tanıtım elçimiz

Binlerce kilometrelik yolculukları sırasında Türkiyeye de uğrayan göçmen kuşlar, Akdeniz Üniversitesinin çalışması sayesinde ülke tanıtımına katkı sağlıyor.

Mola verdikleri turistik il ve çevresinde oluşturulan ekipler tarafından göç yolları, ağırlıkları, kas durumları, yağ depoları ve yaşları saptanan göçmen kuşlar, ayaklarına takılan `Türkiye' yazılı halka ile tekrar yollarına devam ediyor.

Akdeniz Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Dekan Yardımıcısı Prof. Dr. Ali Erdoğan, Nisan ayında Manavgat Titreyengöl'de başlattıkları halkalama çalışmalarında 17 bin göçmen kuşun ayaklarına "Türkiye" yazısı takıldığını söyledi. Prof. Dr. Erdoğan, bu yıl başlanan çalışmanın 5 yıl boyunca devam edeceğini ifade ederek, "Halkalama istasyonunda Japon ağlarıyla zarar verilmeden yakalanan 79 tür göçmen ötücü kuşun standart ölçülerini aldık. Yağ depoları, yaşları, ağırlıkları ve kas durumları incelenen kuşlar üzerinde yaptığımız bu çalışma, popülasyon parametrelerinin saptanması açısından da önemli. Pek çok kuş türünün nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya" dedi.

Halkalanan kuşların ekolojik dengenin korunmasında büyük önemi olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Erdoğan, "Bu kuşlar böcekçil, yani böcekle besleniyor. Bataklık ve sazlıklarda yaşıyor. Bu özellikleri ile doğanın dengesini sağlıyorlar. Ayrıca bu kuşlar Türkiyenin adını gittikleri pek çok ülkede de duyuruyorlar" diye konuştu.

HANGİ TÜRLER HALKALANDI
Prof. Dr. Erdoğan, Alman bilim adamları Reinhard Vohwinkel, Werner Prünte ile araştırma görevlileri Hakan Sert, Tamer Albayrak, Aziz Aslan ve Mehmet Rızvan Tunçdan oluşan ekibin, saz ardıçı, bataklık saz ardıçı, büyük saz ardıçı, çizgili ötlegen, çalı kamışcını ve kırlangıç türleri başta olmak üzere 17 bin kuşu halkaladığını söyledi.

Çalışmaların 5 yıl boyunca devam edeceğini de sözlerine ekleyen Prof. Dr. Erdoğan, "Türkiye'de daha önce bu denli kapsamlı bir çalışma yapılmadığı için bu konuk kuşların göç yolları ve özellikleriyle ilgili pek fazla bilgi yok. Başlattığımız çalışmada elde edilecek veriler, gelecek nesillere de bilgi olarak aktarılacaktır" diye konuştu.

YABANCI ÜLKELERDEN KONUKLAR
Çalışmalar sırasında yakalanan 18 göçmen kuşun, Türkiyeye gelmeden önce başka ülkelerde yapılan çalışmalarda halkalandığını ifade eden Prof. Dr. Erdoğan, Macaristan, Yugoslavya, Litvanya, Belçika, Finlandiya, Malta ve Yunanistan yazısını taşıyan kuşların, Antalyadaki molalarının ardından Kuzey Afrikaya doğru yollarına devam ettiğini söyledi.

Antalyadaki çalışmalarda ayaklarına "Türkiye" yazılı halka konulan 21 kuşun ise Yunanistan, Macaristan ve Bulgaristanda yakalandığını belirten Prof. Dr. Erdoğan, şöyle devam etti: "Bu ülkelerdeki bilim adamlarının yaptığı çalışmalarda yakalanan bu kuşların ayağında Türkiye yazısı görülünce, yabancı bilim adamları bizi aradı ve bilgi aldı. Bu çalışma, tüm ülkelerdeki bilim adamlarının iletişimi açısından ve ülke tanıtımı yönünden de önem taşıyor."
(DHA)
Yayın tarihi: 21.09.2002
458
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.