Magazin

Arthur Hailey yaşama veda etti

Arthur Hailey yaşama veda etti

Sinemaya da uyarlanan çok satan romanların ünlü yazarı Arthur Hailey, Bahama adalarındaki evinde 84 yaşında öldü.

Eşi Sheila Hailey, ki ay önce bir felç geçiren yazarın Bahama'daki New Providence adasında dün uykusunda öldüğünü söyledi.

İngiltere doğumlu
5 Nisan 1920'de İngiltere'de doğan Hailey'in okul hayatı, ailesi eğitim masraflarını karşılayamadığı için 14 yaşında sona erdi. 2. Dünya Savaşı'nda İngiliz hava kuvvetlerinde pilotluk yapan Hailey, 1947'de Kanada'ya göçtü ve orada televizyon senaryoları yazmaya başlayıncaya kadar bir traktör fabrikasında satış yöneticiliği yaptı.

170 milyon sattı
İlk romanı Nihai Teşhis 1959'da yayınlandı ve 1969'da Bahama adalarına yerleşti. Sürükleyici romanları ile tanınan Hailey'in 38 dilde, 40 ülkede yayınlanan 11 romanı toplam 170 milyon adet sattı.

Son yıllarda geçirdiği 2 kalp ameliyatından sonra bilincinde zaylıflama olduğu belirtilen Ünlü romancının naaşı, bu hafta sonu düzenlenecek özel törenle yakılacak. Hailey'in iki evlilikten 4 oğlu ve 2 kızı var.
Yayın tarihi: 25.11.2004
435
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.