Magazin

Arsızlık gençlerin diline vurdu

Arsızlık gençlerin diline vurdu

Gençler, diğer gençlerin karşı cinse olan davranışlarını tanımlarken, küçümseyici ve negatif bir üslup kullanmaktan hoşlanıyorlar.

Kadınlarla flört etmeye çok hevesli olan erkekleri eskisi gibi 'flörtçü' ya da 'çapkın' olarak değil 'abazan' olarak adlandırmak yönünde bir eğilim var gençlikte. Bir erkeğin bir kızla ilişki kurmaya çalışması, kur yapmak olarak değil, yavşamak olarak adlandırılıyor. Orospu sözcüğü de son dönemde gençlerin arasında çok moda. Bu sözcük, maço bir yargı içermeyen bir biçimde kullanılabiliyor. Sık sık sevgili değiştiren ya da erkeklerle hafiften flört etmeyi seven kızlar, cool gençler arasında, 'flörtçü' olarak değil 'orospu' ya da 'kaşar' olarak tanımlanıyorlar. Birbirlerine sevecen bir şekilde kaşar diye hitap etmekten hoşlanan kızlar bile var.

Gençlerin 'negatif' üslubu
Gençler, diğer gençlerin karşı cinse olan davranışlarını tanımlarken, küçümseyici ve negatif bir üslup kullanmaktan hoşlanıyorlar. Orta yaşlılar, genç kızlara ve genç erkeklere bakarken, dal gibi kızlar, yakışıklı delikanlılar, çapkınlar, fettanlar, kurlar, kıskanılası cinsel yaşamlar görüyor. Gençler ise sanki sadece 'orospular', 'abazanlar', 'yavşamalar' görüyor. Ya da en azından, gördükleri şeyi bu şekilde tanımlıyorlar. Gençliğin bu negatif üslubu, kısmen ciddi kısmen mizahi bir içeriğe sahip. Gençler, diğer gençleri beğenmeye kesinlikle yatkın değiller.
Ayrıca, kendi dış görünüşlerini ve cinselliklerini de orta yaşlıların bulduğu kadar müthiş bulmuyorlar. Bir kızı güzel ya da seksi bulduklarında, 'dal gibi', 'fıstık gibi' gibi çapkın ifadeler yerine 'taş gibi' gibi soğuk bir ifade kullanmayı tercih ediyorlar. 'Klasik çapkınlık terminolojisi', gençlik tarafından kesinlikle benimsenmiyor.

Gençliğin negatif ifade biçimlerini tercih etmesinin bir cinsellik karşıtlığından ya da bir yeni muhafazakârlık eğiliminden kaynaklandığını sanmıyorum. Gençlik, biraz muhafazakârlığı çağrıştıran ama özünde muhafazakâr olmayan bir mizahi cinsellik dili oluşturmuş durumda. Tabii, gençliğin -ya da en azından bazı gençlerin böyle bir negatif cinsellik dilini tercih etmesinin gençliğin psikolojisinin hangi özelliğinden kaynaklandığına karar vermek zor.

Ruhen abazanlık
Örneğin abazan sözcüğü de artık sadece kadınsız kalmış erkek anlamına gelmiyor. Nadiren kız arkadaş bulabilen, sık sık terk edilen, aldatılan, görece sönük bir aşk hayatına sahip olan erkekler de abazan olarak tanımlanabiliyorlar. Abazan sözcüğünün kazandığı yeni anlamlardan biri de eziklik. Yani bir erkeğin kendini kadınlar karşısında ezik hissetmesi. Bir de, 'ruhen abazanlık' diye bir fenomen var. Yani, ne kadar kızla birlikte olursa olsun, tatmin olamayan, kadınlara karşı olağanüstü kaba ve şiddetli bir arzu duymaktan, her şeye cinsellik ekseninden bakmaktan, kendini kadınların karşısında ezik hissetmekten kurtulamayan erkek. Abazan sözcüğü, Türk gençliğinin üzerinde en çok düşündüğü, anlamı ile en çok oynadığı, anlam kapsamını genişletmekten en çok hoşlandığı sözcüklerden biri. Cinselliği en rahat yaşayan jenerasyonun abazan sözcüğüne olan bu ilgisi ilginç tabii.

Orospu, abazan, kaşar, flörtçü, yavşamak, götürmek gibi sözcüklerin anlamları ve kullanım biçimleri, gençler tarafından sürekli dönüşüme uğratılıyor. Bu sözcüklerin anlam kapsamlarında olağanüstü bir dinamizm var. Bu sözcüklerin anlamlarındaki hareketler, gençliğin cinsel hayatındaki ve aşk hayatındaki hareketlerden daha parlak, ilginç ve zekice olabilir hatta.
(Reşat Çalışlar- Popüler Kültür)
Yayın tarihi: 26.09.2003
492
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.