Magazin

Arkeologlar sponsor arıyor

Arkeologlar sponsor arıyor

Kültür Bakanlığı'nın verdiği desteği yetersiz bulan arkeoloji grupları, çalışmalarını devam ettirmek için sponsor arayışına girdi.

Anadolunun su yüzüne çıkmayı bekleyen tarihi eserleri sponsor desteği bekliyor. Türkiye'nin 38 kentinde yapan kazı çalışmalarına Kültür Bakanlığı'nın verdiği destek yeterli olmayınca, arkeoloji grupları sponsor arayışına girdi.

Antalya, İzmir, Muğla, Aydın, İçel ve Bursa başta olmak üzere toplam 38 şehirde gerçekleştirilen kazı çalışmaları, yaşanan ekonomik krize karşın sürdürülüyor.

Ancak, Bakanlık bütçesi, DÖSİM ve Devlet Su İşleri'den kazı çalışmalarına sağlanan 329 milyar 838 milyon liralık ödeneğe karşın mali sıkıntı içine giren gruplar, özel kuruluşlardan sponsor arıyor.

Bakanlık yetkilileri, Kırşehir, Hatay, İzmir, Muğla, İçel, Aydın, Burdur, Manisa, Sivas, Çorum, Kütahya, Erzurum, Afyon, Eskişehir, Antalya, Yozgat, Malatya, Ankara, Çanakkale, Denizli, Niğde ve Bursa'da zengin Anadolu kültürünü ortaya çıkarmaya çalışan toplam 37 yabancı grubun ise krizden etkilenmediğini ve yaşanan savaş tehlikesine karşın çalışmalara devam ettiğini belirtiyor.

2001 yılı itibariyle Müze Müdürlükleri Başkanlığı'nda bilim heyetleri ile yapılan kazıların 44 olduğunu açıklayan yetkililer, Bakanlar Kurulu Kararı ile gerçekleştirilen kazıların ise 54 olduğunu bildiriyor.
Yayın tarihi: 01.12.2001
325
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.