Magazin

Arkadaş başlatıyor, aile bıraktırıyor

Arkadaş başlatıyor, aile bıraktırıyor

Alkol bağımlılığı çalışma, alkole başlamada arkadaş çevresinin, tedaviye karar vermede ise ailenin büyük etkisi bulunduğunu gösterdi. Hastaların yüzde 52.8'i alkole arkadaş çevresinin etkisiyle başlarken, merak ikinci sırada yer aldı.

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Kliniği Alkol ve Madde Bağımlığı Tedavi Ünitesi'nden Prof.Dr.Yıldırım B. Doğan, Dr.Hatice Demirbaş ve Uzm.Dr.İnci İlhan, ünitede tedavi gören 53 erkek hastayla bir çalışma yaptı. Ailede alkol bağımlılığı öyküsü ile özellikle erkek çocuklarında kullanım bozukluğu gelişmesi arasında ilişki olduğu tespit edildi. Katılımcıların yüzde 34'ünün baba ya da kardeş, yüzde 11.3'ünün de ikinci dereceden bir akrabasında alkol sorunu bulunduğu saptandı.

Tedavi olma gerçeği baş gösteriyor
Hastaların yüzde 73.6'sı, ''tedavi kararı almalarında en önemli etkenin, alkolün yol açtığını düşündükleri aile sorunları olduğunu'' bildirdi. Bağımlılık Dergisi'nde yayınlanan çalışmada, ''sonuçların alkol bağımlılığının gelişmesinde sosyal öğrenmenin de etkili olduğunu ortaya koyduğu'' vurgulandı. Ayrıca, ''Hastaların daha önce inkar halinde oldukları, ancak evliliğin devamına dair tehdit ile tehlike baş gösterdiğinde sorunun adını koydukları ve tedavi olmaları gerçeğiyle karşı karşıya kaldıkları'' belirtildi.

Toplum tarafından yargılanmak istemiyorlar
Hastaların büyük bölümünün ilk aşamada kendi başlarına alkolü bırakmayı denediklerini dile getirdikleri belirtilen çalışmada, ''Bu da ilk başlarda alkol bağımlılığının tedavi olmak için hastaneye başvurulması gereken bir hastalık olarak görülmediği ve bağımlılığın tanınmadığını düşündürmektedir'' denildi. Çalışmada, hastaneye başvuruda gecikmede ''toplum tarafından yargılanmak'' düşüncesinin de etkili olduğuna işaret edildi.
Yayın tarihi: 25.03.2003
344
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.