Magazin

Arılar sadece bal değil, ilaç da üretiyor

Arılar sadece bal değil, ilaç da üretiyor

Arıların ürettikleri bal, arı sütü, polen, bal mumu, arı venomu gibi ürünlerle 500'ün üzerinde hastalığı önlediği ve tedavi edebildiği bildirildi.

Gazi Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Farmakognozi Anabilim Dalı'ndan Dr. Didem Orhan'ın araştırmasında, "arı kovanı ürünleri bal, polen, propolis, arı sütü ve arı venomunun tıbbi olarak kullanılması" anlamına gelen apitapinin 500'ün üzerinde hastalık veya durumu önlediği ve tedavi ettiği belirlendi.

Orhan, Güncel Eczacılık Dergisi'nde yayımlanan araştırmasında, apiterapide kullanılan arı ürünlerini ve sağlık üzerindeki etkilerinden bazılarını şöyle sıraladı:

Bal: İnhibin adı verilen güçlü bir dezenfektan madde içeriyor. Bu madde bakterilerin öldürülmesinin yanında gelişimlerini de durduruyor. Bu nedenle yara iyileştirici, mide, bağırsak enfeksiyonlarında, tifoid, paratifo ve peritonitte faydalı etkiler gösteriyor. Lokal olarak yara ve yanıklarda, oral olarak da uykusuzluk, astenia, anoreksia, kalp yetmezliği, mide ülseri, osteoporoz gibi rahatsızlıklarda kullanılıyor.

Propolis: Reçineli ve mum kıvamında olan, arılar tarafından ağaçların tomurcuk ve kabuklarından toplanan, arıların, kovanın içini kaplamak için kullandığı bu madde çoğunlukla tentür, krem, kozmetiklerde, tabletlerde ve kapsüllerde kullanılıyor. Antibakteriyal ve antiviral etkileri nedeniyle enfeksiyonlara karşı vücut direncini artırıyor. Aftlar ilerleyen safhalarda ağrılı küçük ülserlere dönüşebiliyor. Propolis tentürü ile ıslatılan bir bez günde 2-3 sefer bu küçük ülserlerin üzerine sürülüyor. Propolis merhemi de özellikle ekzemanın tedavisinde pozitif bir etkiye sahip bulunuyor.

Bal mumu: İşçi arıların vücudun alt bölgesinde bulunan özel bezlerden salgılanıyor. Arılar yaşadıkları kovanın yapımında kullanıyorlar. Bal mumu el ve yüz kremlerinde, merhemlerde, rujlarda, tablet kaplanması v e kapsüllerde kullanılıyor.

Arı sütü: Sıklıkla kozmetikte kullanılan bu ürünün gençlik verici özelliği bulunuyor. Kompleks yapıya sahip bir ürün olan arı sütünün, penisilin aktivitesinin dörtte biri kadar aktiviteye sahip bir antibiyotik olduğu belirtiliyor. Üstlik hiçbir yan etkisi bulunmuyor. Arı sütü olağanüstü bir enerjiye sahip doğal iyileştirici bir ürün niteliğinde. Kanserli hastalara yararı bulunuyor. Kemoterapi ve radyoterapide direnç sağlayarak vücuda yardımcı oluyor, tümörlerin küçülmesini sağlıyor. Menopoz, infertilite ve hormon dengeleyici olarak akne, migren ve bazı depresyon türlerinde kullanılıyor. Romatoid artrit semptomlarının anlamlı bir şekilde azaltılmasına neden oluyor.

Polen: Polende 20 tane aminoasitin yanı sıra protein, vitamin, bakır, potasyum, sodyum ve çinkoya ek olarak 24 çeşit mineral bulunuyor. Polen tüketimi sonucu allerjik reaksiyon gelişen kişilerde rastlandığı için öncelikle az bir miktar tüketilerek test edilmesi gerekiyor. Polen tedavisi kalp damar hastalıkları, hipertansiyon, vasküler damarların yırtılma eğilimlerinin olduğu durumlarda ve dermatolojik, nörolojik ve genital-üriner sistem rahatsızlıklarında kullanılıyor.

Arı venomu: Arı iğnesinden elde edilen bu ürün en etkili antienflamatuvar (iltihap giderici) maddelerden biri olarak biliniyor. Ağrı kesici etkiye de sahip bulunyor. Arı venomu Brezilya'da astım tedavisinde, Çin'de impotensde, nevrozlarda, ciltteki bengn tümörlerde, konnektif doku ve eklem sorunlarında kullanılıyor. Arı venomu kanser, kas dejenerasyonu, astım, enfeksiyonlar, sklerozis, eklem ve tendon iltihapları ve daha bir çok hastalığın tedavisine kullanılıyor.
(ANKA)
Yayın tarihi: 25.10.2002
537
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.