Magazin

Arı öldürebilir

Arı öldürebilir

Abant İzzet Baysal Üniversitesi Tıp Fakültesi Dermatoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd.Doç.Dr. Nadir Göksügur, arı sokmalarında oluşacak en önemli problemin ani ölümlere yol açabilecek allerjik reaksiyonlar olduğunu söyledi.

Arı sokması sonucu; tansiyon düşmesi, vücutta şişme, ödem ve çarpıntıların hızlı olarak gelişmesi halinde acilen müdahale edilmesi gerektiğini söyleyen Yrd.Doç.Dr. Göksügur, "Arı sokması sonucunda ilk yarım saat ve bir saatlik süre sonunda problem yaşanmaması halinde, küçük sorunlarla atlatılabilir. Vücut arı sokmaya karşı aşırı bir tepki, aşırı bir allerjik reaksiyon verir ve dakikalar içerisinde tansiyon düşerse, hasta şoka girip ölümüne yol açabilir" dedi. Arı sokmasıyla, eklem arızası, halsizlik, tansiyon düşüklüğü gibi rahatsızlıkların daha geç dönemlerde ortaya çıkabileceğini söyleyen Yrd.Doç.Dr. Nadir Göksügür, "Arı sokması sonrası ilk 15-20 dakika içerisinde birşey olmadıysa ve sadece o bölgede kızarıklık meydana geldiyse, o noktaya soğuk uygulaması yapılmalı ve iğne görünür durumdaysa cımbızla alınmalıdır. İğnenin görünür durumda olmaması halinde, arının soktuğu yerin kurcalanması, arının vücuda bıraktığı maddenin vücuda yayılımını daha da arttırır" dedi.

Arı sokmalarında ciddi bir problem yaşanmaması için, bir hekime gösterilmesinde ve anti allerjik ilaçların kullanılmasında fayda sağlanacağını belirten Yrd.Doç.Dr. Nadir Göksüğür şunları söyledi: "İlk 2 gün atlatıldıktan sonra, bir problem yaşanmayacaktır. Sokma sonrasında bir hafta, 10 gün kaşıntılar olabilir. Ancak, arı sokması sonucu kızaklık, şişlik ve ödemin etrafa doğru yayılmasıyla sokmaya bağlı olarak vücutta yaygın bir reaksiyon olması, ani tansiyon düşüklüğü, çarpıntı, gözlerde kızarma, soğuk terleme, şuur kaybı ve bayılma durumunun ortaya gelmesi, ciddi bir hayati risk demektir. O taktirde kişinin ilk yapabileceği şey, mümkünse o bölgeyi bol su ile yıkayarak soğuk uygulama yapmasıdır. Gözle görülen bir şey varsa çıkarılmaya çalışılması, yoksa kurcalanılmaması gerekir. En kısa zamanda da, bir sağlık kuruluşuna ulaşmaya çalışılmalıdır."
Yayın tarihi: 27.08.2003
604
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.