Magazin

Aranma korkusu işte verimi artırıyor

Aranma korkusu işte verimi artırıyor

Bilgisayarlar, internet ve cep telefonları işyerlerinde iletişimi ve verimi arttırıyor. Peki çalışanın çalışma şartlarını da iyileştiriyor mu?

Yeni bir araştırmaya verilen cevaplar, teknolojinin pek çok çalışanı bunalttığını ortaya çıkardı.

Özel iş ve işçi bulma şirketi TMP Worldwide, farklı sektörlerde çalışan 5 bin kişiye, teknolojinin iş hayatlarını nasıl etkilediğini sordu.

Bu kişilerin yarısı, teknolojinin iş yüklerini arttırdığını ve buna bağlı olarak her gün daha fazla mesai yapmak zorunda kaldıklarını söyledi. Araştırmanın sonucuna göre, 35-55 yaş arasındakilerin yüzde 50'si, iş yüklerinin altında boğulduklarını düşünüyor.

Araştırmaya katılanların yüzde 44.4'ü cep telefonları ve bilgisayarlarla işyerleriyle daha kolay bağlantı kurabildikleri için, kendilerini ''günde 24 saat, haftada 7 gün aranacakmış gibi hissettiklerini'' ifade ediyor. Reklam sektöründe bu oran yüzde 77.8'e fırlıyor.

Araştırmanın ortaya çıkardığı bir diğer sonuç da, sadece ofis ortamında çalışanların değil, inşaat işinde çalışanların da kendilerini günün her saatinde aranacakmış gibi hissetmeleri.

TMP Worlwide'a göre, teknoloji işverenlerin ve müşterilerin beklentilerini yükseltti. Teknoloji buna imkan verdiği için, insanlar daha hızlı sonuçlar istiyor ve bilgiye çok çabuk ulaşıldığı için, çalışanlardan da beklenenler artıyor.

TMP Worldwide, teknolojiden bunalanlara her ne kadar teknoloji buna imkan verse de, işlerini eve taşımamalarını, artan iş yüklerini çalışma arkadaşlarıyla paylaşmalarını öneriyor.

Fırsat bulduklarında ise, cep telefonun çekmediği bir mekana gitmelerinin oldukça rahatlatacağını belirtiyor.
Yayın tarihi: 02.06.2002
322
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.