Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Arabistan'da kadın yönetmen olmak

Arabistan'da kadın yönetmen olmak

Sinema salonu olmayan Suudi Arabistan'ın ilk ve tek kadın yönetmeni Haifa Al Mansour: Yaptığım merak ediliyor, bu da bana avantaj sağlıyor.

Haifa Al Mansour, sinema salonu dahi olmayan Suudi Arabistan'ın ilk ve tek yönetmeni... Ancak kimsenin ona, 'Boşa kürek çekiyorsun' demesini istemiyor. Çünkü 2003 yılında çektiği 'Gölgesiz Kadınlar' belgeseliyle ülkesindeki birçok kadını yüreklendirmiş.

Al Mansour da zaten, kadınların bu olumlu yaklaşımından besleniyor. İki yıl önce ise bir karar vermiş, ölene dek film çekmek istiyor! Şu andaki tek emeli ise ülkesine bir sinema salonu açabilmek. Suudi Arabistan'da sinema salonu yok ancak insanlar özel gösterimlerle bazı filmleri izleyebiliyor.

Al Mansour'dan öğrendiğimize göre sinemaya ilgi yoğun ve bu yüzden insanlar harıl harıl film kiralıyor. Al Mansour, "En çok DVD seyrediyorlar. Başka ülkelere film seyretmeye gidenleri biliyorum" diyor.

Çektiği filmleri ülkesinde rahatlıkla gösteremeyen Al Mansour, tahmin edilenin aksine Suudi Arabistan'da kadın yönetmen olmanın erkek yönetmen olmaktan daha avantajlı bir durum olduğunu düşünüyor: "Sinema yapmak başlı başına bir zorluk zaten. Ancak kadın olduğum için daha fazla bir zorluk çekmiyorum. Hatta kadın olduğum için yaptığım işleri daha çok merak ediyorlar ve bu bana avantaj bile sağlıyor."

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür A.Ş.'nin CRR'de düzenlediği 'Doğu'nun Kadınları' etkinliği için Türkiye'ye gelen Haifa Al Mansour, ülkesindeki diğer kadınlara göre şanslı biri... Çünkü ailesi onu her konuda desteklemiş. Kahire'de İngiliz edebiyatı eğitimi alan Al Mansour, "Başka ailede doğsaydım ne istediğimi asla bilemezdim. Doğu'da ailelerin kadına olan desteği çok önemlidir. Aileler çocuklarına yol çizerler. Bu yol da onların yürümelerini sağlar. Çünkü Doğu'da kadın için hiçbir yol adil çizilmez" diyor.

Filmlerinde toplumun kadına olan etkisini vurgulayan Al Mansour, yapıcı olmak gerektiğini de söylüyor: "Kadının diğer yerlere göre daha çok mücadele etmesi gereken bir ülkede yaşıyorum. Ben şunu gösterdim sürekli slogan atmakla olmaz, yapıcı olmak gerekiyor." Al Mansour film yapmaya karar verdiğinde etrafındakiler iki ayrı görüşe ayrılmış. Kimisi çok desteklemiş, kimisi ise karşı gelmiş. "Şaşırdılar. Kadınların evde oturmaları gerektiğini düşünüyor birçoğu" diyen Al Mansour, şöyle devam ediyor: "Ancak filmlerimin insanlar arasında tartışma yaratması bile hoşuma gidiyor."

New York'ta sinema kursuna giden Al Mansour o dönem, tüm ünlü yönetmenlere setlerinde asistan olmak istediğini, imkânlarının kısıtlı olduğunu yazmış. Ama yanıt alamamış. Şimdiyse ülkesinde bir prodüksiyon şirketiyle çalışıyor. Kısa süre içinde yeni bir filmin çekimlerine başlayacak. "Bu filmimi bitirdikten sonra Türkiye'de gösterilmesini çok isterim. İstanbul Film Festivali'nde gösterilmesi beni çok mutlu eder" diyor.
(Radikal)
Yayın tarihi: 15.06.2005
462
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.