Magazin

Arabeskçiler hız tutkunu

Arabeskçiler hız tutkunu

Otomobil kullanırken dinlenen müzik türünün hız yapmaya büyük etkisi olduğu, arabesk dinleyenlerin hız tutkunu oldukları belirtildi.

Konya Numune Hastanesi Ruh ve Sinir Hastalıkları Uzmanı Pskiyatrist Dr. Mehmet Demir, özellikle uzun yolculuklarda arabesk müzik dinleyen sürücülerin sürat, dolayısıyla hatalı sollama ve gereksiz ani hareketlerde bulunarak trafiği tehlikeye düşürdüğünü söyledi.

Türk sanat, Türk halk, yerli ve yabancı pop müzikler ile Latin müziğinin ise insanı rahatlattığını savunan Psikiyatrist Dr. Demir, "Bu tür müzikler insanı dinlendirdiği gibi sakin bir yolculuk yapmalarını sağlar. İçgüdüsel ve yapı itibariyle zaten karamsar olan arabesk müzik dinleyicileri, bu müziğin verdiği hırçınlıkla adeta canavarlaşıp istenmeyen sonuçların doğabileceği durumlara neden olabiliyor" dedi.

TÜRÜNÜ DEĞİŞTİRİN
İnsanların ruhsal yapıları itibariyle değişik karakterlere sahip olduklarını belirten Dr. Demir, arabesk müzik dinleyenlerin genellikle içine kapanık ve suç işlemeye daha müsait olduklarada dikkati çekerken, "Arabesk müzik tutkunu araç sürücülerine uzun yollarda başka müzikleri dinlemesini öneriyoruz. Günün stresi ve yorgunluğu ile yola çıkacaklar arabesk müzik ile daha karamsar bir hal alır gaza biraz daha fazla basar" diye konuştu.
(DHA)
Yayın tarihi: 24.01.2003
408
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.