Magazin

Arabesk kavgası yine, yeni, yeniden

Arabesk kavgası yine, yeni, yeniden

Devlet Bakanı Karakoyunlu, Orhan Gencebay'ın konuk edildiği TRT-1'deki "Bir Başka Gece" için soruşturma başlattı.

Bakan Yılmaz Karakoyunlu, arabeskçilerin "Türkçe'nin ve Türk müziğinin ırzına geçtiğini" söyledi. Arabesk cephesinin ağır topları ise Karakoyunlu'yu çağdışı olmakla ve insan ayrımı gibi müzik ayrımı yapmakla itham etti.

TRT'de kulislerinde bugünlerde ''Akşam Sefası'' adlı programın yayından kaldırılış sebebi konuşuluyor.

Erdal İpekeşen'in Tempo Dergisi'ndeki haberine göre programı Devlet Bakanı Yılmaz Karakoyunlu'nun yayından kaldırdığı iddia ediliyor.

Nedeni ise programda, Türk sanat müziği kalıpları dışına çıkılıp piyasa müziği yapılıyor olması. İddiaları aktardığımız Yılmaz Karakoyunlu, konuyla ilgili olarak ''TRT, yayın ilkelerinin 4 nolu başlığı gereği, hiçbir şekilde arabesk yayınlanamaz. TRT'nin repertuvarı değişemez. Bunu bir kere söyleyelim. Fakat bu programı ben kapatmadım, TRT Genel Müdürü kapattı. Benim kararım sonucu olan bir olay değil'' dedi.

Geçtiğimiz günlerde ''Bir Başka Gece'' programında Orhan Gencebay'ın konser verdiğini ve bu konserinde arabesk şarkılar söylendiğini hatırlattığımız Bakan Karakoyunlu, ''Arabesk müzik yayını nedeniyle tahkikat açtırdım''dedi. Karakoyunlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

''TRT yasasının içinde kesin bir madde var. Madde diyor ki, hiçbir şekilde müziğin yozlaşmasına sebebiyet verecek yayın yapılamaz. Parantez açılıyor ve 'Arabeske asla yer verilemez' diyor.

Dördüncü maddenin dördüncü fıkrasının ikinci bendi böyle diyor. Ayrıca arabeske karşıyım, sonuna kadar da savunurum. Ben bu konuda Meclis'e 'arabesk müzikle kim uğraşacak' diye soruşturma önergesi vermiş milletvekiliyim. Meclis kürsüsüne iki gerekçeyle çıktım:

Birincisi Türkçenin ırzına geçiyorsunuz, ikincisi Türk müziğinin ırzına geçiyorsunuz; ikisinin de hesabını sorarım dedim. O zaman Meclis soruşturması açtırdım. İstiyorsanız, Meclis Başkanlığı'ndan alabilirsiniz. Türkiye'de Türk Müziği için gensoru vermiş tek milletvekili benim bu parlamentoda.''

ARABESKÇİLER NE DİYOR?

ORHAN GENCEBAY

Karakoyunlu'yu çağdaş sanırdım

Ben Yılmaz Karakoyunlu'yu pek tanımıyorum. Fakat tanıdığım kadarıyla aydın bir insandır. Bu çağdışı kalmış anlayışa ve düşünceye sahip olacağını sanmıyorum.

Ben kendisinin bu tarz konuştuğuna inanmak istemiyorum, ama konuştuysa o zaman benim de konuşacaklarım olacaktır.

MÜSLÜM GÜRSES

Cevabımı beni sevenler verir

Halkın sevdiği müziği yapıyoruz, beğenmeyen dinlemez. Orhan Gencebay'dan sonra ben de 6 Mayıs'ta TRT'nin Bir Başka Gece adlı programına konuk oluyorum. Kimseye kötü laf etmem ben. Cevabım beni sevenler gösterdikleri ilgiyle veriyor.

KİBARİYE

İnsan ayrımı gibi bir şey

Bence ayrım yapmak doğru değil. Müziği ayırmak da insan ayrımı kadar kötü. Bu bizim müziğimizi dinleyenlere haksızlık olmaz mı? Hem müziğin ırzına geçiliyor denilmesine çok üzüldüm.
Yayın tarihi: 28.04.2002
582
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.