Magazin

Aptal sarışın

Aptal sarışın

Çocukları kompleksli yapıyor diye yerden yere vurulan Barbie'nin 45 yıldır çocukların ellerinden düşmemesinin sırrı, zamana, şartlara ve trendlere ayak uydurması.

Dünya starı Barbie şu sıralar Almanya'da. Hamburg'da açılan World of Barbie sergisi, Barbie'nin geçmişini gözler önüne seriyor. 1200 Barbie bebeği ve aksesuvarlarının görülebildiği sergide, ünlü modacıların hazırladıkları Barbie kıyafetlerine de özel bir yer ayrıldı. Sergide ayrıca 45 ünlünün tasarladıkları Barbie bebekleri açık artırmayla satılacak, gelir de SOS Çocuk Köyleri'ne bağışlancak.

Ken'den ayrıldı Blaine'ye koştu
29 santimetrelik kült bebek, doktorluktan pilotluğa bugüne kadar 60'tan fazla farklı mesleğe el attı; hatta Party of Girls'den (Kızlar Partisi) ABD başkanlığına bile adaylığını koydu. Hiç evlenmedi; belki de bu yüzden 43 yıllık uzatmalı sevgilisi Ken'den ayrıldı. (Yas dönemi fazla uzun sürmedi, Barbie'nin yeni sevgilisi sörfçü, adı da Blaine.)

Kızları kul köle etti
9 Mart 1959'da, oyuncak firması Mattel'in ortaklarından Ruth Handler'in kızı olarak 'doğan' Barbie, bir imparatorluk kurdu; kaleminden nevresim takımına her şeyin Barbie'lisini isteyen küçük kızlar da Barbie'nin kul kölesi haline geldi.

Kapitalist dünyanın değerlerini, daha doğrusu değersizliğini temsil ettiği, gerçeğe uygun olmayan anatomisiyle çocukların kafalarında ideal vücuda ilişkin yanlış fikirlerin oluşmasına neden olduğu için eleştirilerden de nasibini alan Barbie, her şeye rağmen 45 yıldır güncelliğini koruyor...
(Radikal Cumartesi)
Yayın tarihi: 10.12.2004
490
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.