Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Antonio Gades hayata veda etti

Antonio Gades hayata veda etti

Ünlü İspanyol flamenko dansçısı ve koreografı Antonio Gades bugün kansere yenik düştü. Gades 68 yaşındaydı.

14 Kasım 1936'da Valencia yakınlarındaki Elda'da bir işçinin oğlu olarak dünyaya gelen ve Antonio Esteve Rodenas adı verilen Gades, flamenkoya gönül vermeden önce bisiklet ve boğa güreşçiliğiyle flört etti.

İspanyol Ulusal Balesi'ni kurdu
1964'te kendi şirketini kuran Gades, 1978'de İspanyol Ulusal Balesi'nin kurucu yönetmeni oldu. Flamingonun yaratıcıları olan çingeneler ve Endülüslülerden olmayan Gades, buna rağmen geçen yüzyıldaki en büyük flamenko yıldızlarından biri olmayı başardı.

Kanlı Düğün ve Carmen
Gades, Federico Garcia Lorca'nın "Kanlı Düğün" ve Prosper Merimee'nin "Carmen" öykülerinden yapılan uyarlamalarda dans etmiş ve flamenkonun uluslararası bir üne ve yaygınlığa kavuşmasında önemli bir rol oynamıştı. Bu iki öykü daha sonra Carlos Saura tarafından filme alınmış ve birer klasik haline gelmişti. Gades bu filmlerdeki flamenko sahnelerinin koreografisi yapmış ve bu sahnelerde dans etmişti.

Picasso ve Miro'nun dostuydu
Pablo Picasso ve Joan Miro gibi büyük sanatçılarla yakın dostluklar kuran Gades, iki yıl önce El Pais gazetesine verdiği demeçte, bir sanat formuna ulaştırdığı flamenkoyu geleneklerinden biraz daha öteye götürmek istediğini, ama yozlaştırmak da istemediğini söylemişti.
331
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.