Magazin

Antik kentte kanalizasyon şebekesi

Antik kentte kanalizasyon şebekesi

Bodrum'daki Antik Mnydos kentinde yapılan kazı çalışmalarında, Roma dönemine ait kanalizasyon şebekesi bulundu.

Uludağ Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Başkanı Mustafa Şahin, Bodrum'un Gümüşlük Beldesi Belediyesi sınırları içinde bulunan tarihi Mnydos kenti kazı çalışmalarında, Roma döneminde 'Lelekler' tarafından kullanılmış olan, kanalizasyon ağının bir bölümünün bulunduğunu söyledi.

Kanalizasyonun kot olarak deniz seviyesine indiği için bataklık görünümünde olduğunu ifade eden Şahin, şöyle dedi: 'Kanalizasyon şebekesinde çökmeyi önlemek amacıyla en altta blokaj bulunuyor. Blokajın üzerinde büyük düzgün kesme taşlarla düz bir set oluşturulmuş. Setin üzerine kanal hafif bir eğimle oturtularak, herhangi bir logara gerek duyulmadan pis su denize kadar ulaştırılmış."

Pis suyun denize bırakıldığı yerin Leleklerin çevreye saygısını gösterdiğini belirten Şahin, şöyle konuştu: "Pis suyun bırakıldığı alan, kıyının en fazla dalgalı ve sarp olduğu alandır. Dolayısıyla insanların bulunmadığı ve kullanmadığı birbölgedir. Bu durum, Leleklerin çevreye ve sağlığa ne kadar önem verdiklerinin bir göstergesidir."

Kazılar sonunda ortaya çıkan kanalizasyon şebekesinin, ünlü tarihçi Heredot'un ortaya attığı, "Lelekler ilk olarak Ege adalarından Bozdağ'a yerleşmişler ve daha sonra İ.Ö 350 yılında antik Mnydos kentine göç etmişler" tezini çürüttüğünü iddia eden Mustafa Şahin, şunları söyledi:

"Yaptığımız kazılar sonucunda İ.Ö 350 yılından da önceki döneme ait kırmızı ve siyah figürler bulunmuştur. Bu figürler, Leleklerin İ.Ö 350 yılından da önce Mnydos antik kentine yerleştiklerini gösteriyor. Leleklerin göç etmediğini buluntulardan anlıyoruz."

Mnydos kentindeki kazı çalışmalarında Lelekleri tanımaya yönelik çalışmalar yaptıklarını ifade eden Şahin, "Antik kentin agorası olduğunu tahmin ettiğimiz alanda sondaj çalışmaları yaptık. Elde ettiğimiz sonuç, yerleşim bölgesinin Bizans döneminde güvenlik nedeniyle terk edildiği ve Leleklerin Karakaya'ya taşınmış olduğu yönünde" dedi.

Kazı çalışmalarına geçen yıl başlandığını ve bu yılki çalışmalara 8 üniversiteden gelen 20 öğrenci ile devam ettiklerini belirten Şahin,13 Temmuz'da başlayan kazı çalışmalarının, Ağustos ayı sonuna kadar devam edeceğini bildirdi.
Yayın tarihi: 26.07.2006
523
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.