Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Antibiyotikkolik olduk

Antibiyotikkolik olduk

Türkiye`de, halkın, soğuk algınlığı ve bütün bulaşıcı hastalıkları iyileştirir düşüncesiyle bol miktarda antibiyotik tükettiği ve bunu adeta alışkanlık haline getirdiği belirtildi.

Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr Dilek Arman, Türkiye`de, halkın önemli bir kısmının bazı hastalıklarda, doktora bile başvurma gereği duymadan antibiyotik ilaçları alıp tükettiğini söyledi.

Özellikle kış mevsiminde soğuk algınlıklarının sıkça meydana gelmesi nedeniyle bu ilaçların tüketiminin daha fazla arttığına işareteden Arman, halkın, antibiyotik tutkusunun nedenini şöyle açıkladı:

"Bazı soğuk algınlıklarından kaynaklanan hastalıklar ilaç kullanılmasa da kendiliğinden geçer. Ancak kişi, antibiyotiklere şartlandığı için, bu tür durumlarda doktora bile sorma ihtiyacı hissetmeden antibiyotik kullanıyor. Daha sonra hastalığı geçiyor. Aslında bu, antibiyotik sayesinde olmuyor. Kendiliğinden iyileşiyor. Ama kişi, bunu antibiyotiğe bağlıyor ve bu ilaca olan güveni her geçen gün artıyor."

Bu alışkanlığın, birçok olumsuz durumu da beraberinde getirdiğini anlatan Arman, kişilerin, antibiyotiğin yan etkilerine maruz kaldıklarını söyledi. Sık antibiyotik kullanan kişilerde, gerçekten bu ilacı kullanması gereken durumlarda, ilacın artık etkili olmamaya başladığına dikkati çeken Arman, hastaların bunun farkında olmadığını dile getirdi.

Bu etkilerin çocuklarda daha fazla olduğunu belirten Arman, bazı ailelerin, biraz soğuk alan ya da başı ağrıyan çocuklarına hemen dolaplarında sürekli bulunan antibiyotiklerden içirdiklerini, bu durumun çocuklarda kat kat daha fazla yan etkiyi ortaya çıkardığını vurguladı.

DOKTORLARA ANTİBİYOTİK BASKISI
Halktaki bu alışkanlıkların bariz şekilde reçetelere de yansıdığını kaydeden Arman, birçok doktorun, hastaların baskısı nedeniyle reçetelerine antibiyotik yazdığını ifade etti.

"Doktor reçeteye yazmasa bile, hasta (Doktor bey, siz şuraya bir de antibiyotik ekler misiniz) şeklinde ısrar ediyor" diyen Arman, bazı doktorların da bu ısrar karşısında ilacı yazmak durumunda kaldığını söyledi. Doktorun, hastayı, bu hastalığın antibiyotiksiz de geçebileceğine inandırmakta güçlük çektiğini anlatan Arman, ancak hasta inanmayınca, doktorun da hastanın mutlu olması ve kendini iyi hissetmesi için bu ilacı yazmak zorunda kaldığını kaydetti.

"REÇETESİZ ANTİBİYOTİK ALIMI YASAKLANMALI"
Arman, Avrupa ülkelerinde antibiyotiklerin reçetesiz satılmasının yasak olduğunu anımsatarak, ancak Türkiye`de parasını veren her kişinin antibiyotik alabildiğini kaydetti. Hastaların özellikle soğuk algınlığı ve bulaşıcı hastalıklarda doktora gitme gereği duymadan direk eczaneye gidip antibiyotik aldığını kaydeden Arman şöyle devam etti:

"Hasta artık doktor yerine gidip eczacıya derdini anlatıp bir antibiyotik istiyor. Ama antibiyotiğin de çeşitleri var. Kişi bu seçimi eczacıya bırakıyor." Bu durumun ülke ekonomisine zarar verdiğini belirten Arman, hastanın önce eczaneden parayla antibiyotik aldığını, ama daha sonra herhangi bir şikayetle gittiği doktora, bir şekilde reçetesine bu ilacı yazdırıp, devletten parasını almaya çalıştığını söyledi.

Arman, 2001 yılında ilaç giderinin 4.4 milyon dolar olduğunu, her 10 reçetenin yedisine antibiyotik yazıldığını, bu sonucun da antibiyotiğin ekonomiye verdiği zararı ortaya koyduğunu söyledi. Bu sorunun önüne geçilmesi için öncelikle reçetesiz antibiyotik alımının yasaklanması gerektiğini vurgulayan Arman, ayrıca doktorlar ve halkın bu konuda bilinçlendirilmesinin şart olduğunu sözlerine ekledi.
(AA)
475
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.