Magazin

Antepfıstığı enerji hapı gibi

Antepfıstığı enerji hapı gibi

Çoğu kişinin yalnızca çerez zannettiği antepfıstığının, içerdiği ve insan sağlığı için önem taşıyan besin ögeleriyle, adeta enerji hapı özelliklere sahip olduğu bildirildi.

Antepfıstığı Araştırma Enstitüsü verilerinden derlenen bilgiye göre, 100 gram antepfıstığı, yetişkin bir insanın günlük gıda ihtiyacını yüzde 73`e varan oranlarda karşılıyor.

Günde 100 gram antepfıstığı tüketen yetişkin bir birey; günlük kalori gereksiniminin yüzde 20`sini, proteinin yüzde 33`ünü, yağın yüzde 73`ünü, magnezyumun yüzde 28`ini, potasyumun yüzde 51`ini, kalsiyumun yüzde 17`sini, fosforun yüzde 62`sini, demirin yüzde 73`ünü, E vitaminin yüzde 52`sini, C vitamininin yü zde 70`ini, B1 vitamininin yüzde 51`ini ve B2 vitamininin yüzde 10`unu karşılamış oluyor.

Verilere göre, antepfıstığı kolestrol içermediği gibi, kandaki kolestrol düzeyini düşürerek, kroner kalp hastalığı riskini azaltıyor.Sığır etine göre protein yönünden iki, fosfor yönünden ise dört kat üstün olan antepfıstığı, şeker hastaları tarafından da rahatlıkla tüketilebilir.

Posa yönünden pirinç, buğday ve patatesten zengin olan antepfıstığı, ince bağırsakta glikoz emilimini azaltarak, kan şekerinin yükselmesini önlüyor.
Yayın tarihi: 28.01.2003
444
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.