Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Antenli kaplumbağalar

Antenli kaplumbağalar

Yumurtalık sahiline çıkan denizkaplumbağasına törenle verici takıldı. 1, 2, 3, 4 kodlu kaplumbağaların denizdeki hayatları İnternet'ten izlenebilecek.

Bakü-Tiflis-Ceyhan Şirketi (BTC) terminalinin bulunduğu Ceyhan- Yumurtalık'ta sahile çıkan denizkaplumbağasına, kalabalık bir izleyici grubunun önünde törenle verici takıldı. 'Denizkaplumbağalarının Keşfi Projesi' kapsamında, toplam dört kaplumbağanın bir yıl boyunca uydudan izleneceği açıklandı.

Uydudan alınan veriler sayesinde, binlerce yıldır Akdeniz sahillerinde barınan denizkaplumbağalarının nerede beslendiği, yumurtalarını bıraktıktan sonra nereye gittiği, kışı nerede geçirdiği, gün içindeki davranışları sır olmaktan çıkacak. Meraklılar bu verileri, 'www.ekad.org' ve 'www.seatu rtle.org' adreslerinden de izleyebilecek. Kampanyaya destek verenler, kaplumbağa dünyasının sırlarını ortaya dökecek kaplumbağalara isim de verebilecek. Ama bu yılın kaplumbağaları, şanssız: Çünkü isimleri Adsız 1, Adsız 2, Adsız 3 ve Adsız 4.

'Tek yol verici takılması'
EKAD 2. Başkanı ve Proje Bilim Danışmanı Prof. Dr. Ali Fuat Canbolat, kaplumbağalara verici takılması töreni sırasında EKAD'ın proje için 25 bin dolar fon ayırdığını belirtti ve şu bilgileri verdi: "Yeşil denizkaplumbağalarının nesli tehlikede ve Akdeniz kumsallarına üremek üzere gelenlerin yüzde 60-80'i Türkiye sahillerini seçiyor. Denizkaplumbağaları karada yuva yaptıklarından, kumsallardaki durumunu ortaya çıkaran çalışmaları uzun yıllardır yapıyor ve onları tehdit eden faktörleri belirleyerek bunları azaltma yönünde girişimlerde bulunuyoruz. Ancak, kaplumbağaların yuvalandıkları sahillerden ayrıldıktan sonra nereye gittikleri hakkında bilgimiz yok. Kaplumbağaları denizlerde takip edebilmenin tek yolu verici takmak. Bu konuda şu ana kadar üretilmiş bilimsel bir veri bulunmuyor.

Kaplumbağaların nereye göç ettikleri bulunduğunda bu bölgeler ve göç yollarında karşılaşacakları tehditleri azaltabileceğiz. Bu çalışmaların yaygınlaştırılarak daha fazla kaplumbağada verilere ulaşmak için ek fon arayışlarını sürdürdürüyoruz. En büyük sorunumuz, projeye ek destek sağlayacak kişi veya kurum olmaması. Denizkaplumbağalarının uydudan izlenmesini yaygınlaştırmayı amaçlayan kampanyaya 5 bin dolar değerinde destek verenlerce anne kaplumbağalara isim koyabilme hakkı, veriliyor. Türkiye'de izleme cihazı takılan dört deniz kaplumbağasına yeterli mali destek verilmediği için isimleri Adsız 1, 2, 3, 4 diye markalandı ve denize bırakıldı."

BTC'den 250 bin dolar
Denizkaplumbağalarının Keşfi Projesi, Ekolojik Araştırmalar Derneği (EKAD) ve Bakü-Tiflis- Ceyhan Boru Hattı Şirketi'nin (BTC) Çevresel Yatırım Programı (ÇYP) kapsamında başlatıldı. Kampanya Adana'nın Ceyhan ve Yumurtalık ilçelerinde yürütülüyor. Kampanyaya 5 bin dolar katkıda bulunanlara EKAD ve BTC tarafından anne kaplumbağalara isim koyma hakkı verilecek. EKAD yetkilileri gelecek yıl dört kaplumbağaya daha verici takılacağını açıkladı. BTC Çevresel Yatırım Programı Türkiye Proje Yürütücüsü Cem Çakıroğlu, kaplumbağa projesi için 250 bin dolar bütçe ayırdıklarını belirtti. BTC boru hattının geçtiği bölgelerde kırsal kalkınma ve doğa korunmaya yönelik 10 proje yürütüyor.

Haberle ilgili siteler
http://www.seaturtle.org
http://www.ekad.org
(Radikal)
Yayın tarihi: 22.07.2004
528
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.