Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Antarktika'nın incisi Adelie pengueni

Antarktika'nın incisi Adelie pengueni

Kısa adı WWF olan Dünya Yaban Hayatını Koruma Vakfı tarafından düzenlenen organizasyonda, Antarktika'nın en sevimli hayvanı olarak Adelie pengueni seçildi.

Penguenler oyların yüzde 64'ünü toplarken, morslar yüzde 26, albatros kuşları ise yüzde 8 oranında oy aldı. Antarktika için oylamanın tamamlanmasından sonra, dünya çapındaki yarışmanın son ayağı olan Avustralya'nın en sevimli hayvanını belirlemek üzere oylama start aldı.

Avustralya'nın üç gülü
Avustralya kıtasında bu unvanı elde etmek için üç hayvan yarışıyor. Bunlar sırasıyla koala, bilby -uzun kulaklı fareyi andıran bir çöl hayvanı- ve sarı ayaklı kaya wallaby'si -bir tür kanguru-.

Üçü de tehdit altında
Doğu Avustralya'da yaşayan koalalar sadece okaliptüs ağaçlarının yapraklarıyla besleniyor. Koalalar, yaşadıkları çevrenin tahrip olması yüzünden ciddi tehditle karşı karşıya. Böcek yiyerek beslenen bilbyler ise Avustralya'nın kuzey ve batı kesimlerinde bulunuyor. Bilbyler yaşadıkları bölgelere dışardan getirilen hayvanlar yüzünden tehdit altında. Doğu Avustralya'da bulunan wallabyler ise ot ve yaprak yiyerek besleniyor. Wallabylerin soyu vahşi hayvanların tehdidi yüzünden tükenmek üzere.
Yarışmaya katılmak isteyenler, dünyanın en güzel hayvanına şu adrese girerek oy verebilecekler: worldwildlife.org/cutest
Yayın tarihi: 31.03.2004
421
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.