Magazin

Antalya'daki Rus gelinler örgütleniyor

Antalya'daki Rus gelinler örgütleniyor

Antalya ve ilçelerinde yaşayan, Türklerle evli olan Rus kadınlar, yalnızlıklarını paylaşıp dayanışma sağlamak amacıyla 'Rus Gelinler Derneği'ni kuruyor.

Antalya'da, ilin Alanya, Side ve Kemer gibi ilçelerinde yaşayan, Türklerle evli olan Rus kadınlar, Vera Büyükayvaz'ın girişimiyle 'Rus Gelinler Derneği'ni kurmak için harekete geçti.

İlde, Türk erkekleriyle evli binin üzerinde Rus yaşıyor. Ekonomik nedenlerle Antalya'ya giden Rus kadınların çoğunluğu, turistik tesislerde Rus turistlere hizmet ederek yaşamını sürdürüyor. Bu Rus kadınların bir kısmı oturma, çalışma izni alabilmek, Türk vatandaşlığına geçebilmek için, bir kısmı da âşık olarak Türklerle evleniyor.

Bütün kızlar toplandı!
İşte bu Rus kadınlardan biri olan ve 1990 yılında turizmin Türkiye'deki başkentine yerleşerek 5 yıldızlı otel ve tatil köylerinde halkla ilişkiler alanında çalışmaya başlayan Vera Büyükayvaz, sayıları her geçen gün artan Rus gelinleri bir araya getirmek için çalışma başlattı. Hem yalnızlığını paylaşmak, hem de Rus kadınlar arasında dayanışma sağlamak isteyen Büyükayvaz, 'Rus Gelinler Derneği'ni kurmak için arkadaşlarını topladı.

Diskoda kutlama
İlk toplantılarını Konyaaltı'ndaki Tepehome Mağazası'nın kafeteryasında yapan kadınlar, dayanışma sözü verdi ve dernek kurmak için görev dağılımı yaptı. Mağaza yöneticileri de, Rus gelinlere yeni yıl hediyelerinin yanı sıra dev bir yaş pasta ikram etti. Pastayı keserek girişimlerini kutlayan Rus gelinler, eğlenceye diskoda devam etti.

Görev dağılımı yaptılar
İlk toplantılarını, Vera Büyükayvaz'ın başkanlığında Konyaaltı'nda yapan kadınlar, dayanışma sözü verdi. Toplantıda, kurulacak dernek için görev dağılımı yapıldı. Pasta keserek girişimlerini kutlayan Rus gelinler, dernekle ilgili olarak yapılan planların ardından eğlencelerine diskoda devam ettiler.
(Milliyet)
Yayın tarihi: 16.01.2006
470
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.