Magazin

Antalya'da dönen otel rekoru

Antalya'da dönen otel rekoru

The Marmara Antalya Hoteli, 'dünyanın, temelinden dönen ilk ve tek binası' olarak rekorlar kitabına girmeye hazırlanıyor.

The Marmara Hotelleri'nin satış pazarlama direktörü Mercan Dilek Anıl, dünya üzerinde bazı bölümleri dönen birçok bina bulunduğunu, ancak The Marmara Antalya Hoteli'nin, temelden 360 derece dönen, dünyanın ilk ve tek binası olduğunu söyledi.

Anıl, bu özelliği nedeniyle 24 odadan oluşan ek bina 'Revolving Loft'un, Guinness Rekorlar Kitabı'na girmesi amacıyla başvuruda bulunduklarını açıkladı.

Genel Müdür Erdoğan Turan'ın verdiği bilgiye göre tamamen Türk yapımı olan ve suyun kaldırma kuvvetinden yararlanılan bina, üçü yeraltında olmak üzere yedi kattan oluşuyor. En hızlı dönüşünü iki saat, en yavaş ise 22 saatte tamamlayabiliyor.

2 bin 705 ton ağırlığındaki bina özel bir havuz sistemi içerisinde 478 ton suyla yüzdürülüyor. Bina, yan çeperine monte edilen 18 tekerleğin, altı adet 0.5 kilovatlık motorlar sayesinde döndürülmesiyle hareket ediyor.
(Radikal)
Yayın tarihi: 16.12.2005
998
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.