Magazin

Antalya, Türkiye'nin doğal eczanesi

Antalya, Türkiye'nin doğal eczanesi

Antalya ve çevresi, 100 ile 1800 metre arasındaki yükseklikte yetişen 200 tür tıbbi bitki ile `Türkiye'nin doğal eczanesi.'

Akdeniz Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Gökçeoğlu ve ekibinin yaptığı araştırmaya göre bölgede, ülser, stres, böbrek yetmezliği, kalp, mide, boğaz ve burun hastalıkları ile cinsel arzuyu artırıcı pek çok rahatsızlığa iyi gelen bitki çeşitlerinin yanında, dünyada sadece Türkiye'de yetişen özel türler de bulunuyor.

Prof. Dr. Mustafa Gökçeoğlu, tıbbi bitkilerin iklim ve toprak özelliği nedeniyle Toroslar Dağlarında biyo çeşitlilik gösterdiğini belirterek, "Antalya ve çevresi Türkiye'nin tıbbi bitkiler açısından en zengin bölgesidir" dedi. Tıbbi bitkilerin ülke içinde ve ülke dışında değerlendirildiğini ifade eden Prof. Dr. Gökçeoğlu, şunları söyledi:

"Bu bitkilerden bazıları başka bölgelerde yetiştirilmek istendi, ancak doğal ortamında yetişen bitkinin kalitesi elde edilemedi. Antalya bölgesinde binin üzerinde bitki çeşidi bulunuyor. 100 ile 1800 metre yükseklikte yetişen bu bitkilerden 200 çeşidi ise tıbbi bitki özelliğini taşıyor. Toroslar bu konuda özel bir yere sahip. Bölgede, dünyada sadece Türkiyede yetişen bitki türleri de mevcut."

KEKİK ÖZEL BİR YERE SAHİP
Tıbbi bitkiler arasında, dünyada sadece Türkiye'de bulunan Origanum Minutiflorum türü kekiğin denizden 1800 metre yükseklikte yetiştiğini belirten Prof. Dr. Gökçeoğlu, bu türün korunmazsa yok olacağını söyledi. Bu konuda araştırma ve koruma çalışması başlattıklarını belirten Prof. Dr. Gökçeoğlu, Kemer yöresinde denizden 100 metre yükseklikte Origanum Solymicum türü kekiğin, Gündoğmuş'da 1800 metre yükseklikte Origanum Bilgeri türü kekiğin, Alanya'da 1400 metre yükseklikte Origanum Husnucan Bilgeri türü kekiğin ve Gündoğmuş'da 900 metre yükseklikte ise Origanum Soccatum türü kekiğin yetiştiğini söyledi.

Kekik ile ilgili çalışmalarında, yetişme ortamı ve üretim şartlarının ele alındığını ifade eden Prof. Dr. Gökçeoğlu, "Sınırlı bölgelerde yetişen Origanum Minutiflor türü kekiğin korunması gerek. Eğer koruma sağlanamazsa yakın bir gelecekte bu tür dünyadan yok olacak" dedi.

DEĞİŞİK RENKTE ÇİÇEKLER
Bölgede değişik renkte yüzlerce çiçek olduğunu da belirten Prof. Dr. Gökçeoğlu, sarı gelincik, katır tırnağı, yabani karanfil, düğün çiçeği, kirpi yastıkları, kır lalesi, arap sümbülü, çiğdem, keven ve kardelen türlerinin bunlardan sadece birkaç olduğunu söyledi. Prof. Dr. Gökçeoğlu, bu çiçekler ve bitkilerden oluşan bir "Botanik Bahçesi kurulmasının önemine değinerek, "Böyle bir bahçede hem türü yok olma tehlikesinde olan bitkiler korunmuş olur, hem de bir çok bilim adamına araştırma olanağı sağlanır" dedi.
(AA)
(AA)
Yayın tarihi: 05.12.2002
513
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.