Magazin

Annesi, 'Benim kocam Refik' derdi

Annesi, 'Benim kocam Refik' derdi

Leyla Umar, Nuriye Akman'a eski eşi Refik Erduran'ı ve evliliklerini anlattı: Onu bir kadınla telefonda konuşurken yakaladığımda ölmek istedim...

76 yaşındaki gazeteci Leyla Umar, hayatı ve evlilikleriyle ilgili olarak Zaman Gazetesi'nden Nuriye Akman'a önemli açıklamalarda bulundu. İki gündür devam eden röportajın dünkü bölümünde Leyla Umar gazeteci-yazar Refik Erduran'la olan fırtınalı evliliğini anlattı. Yılların deneyimli gazetecisi Leyla Umar'ın röportajından önemli kesitler şöyle:

ŞAKA SANDIM
Tanıştıktan bir ay sonra beni annesi Refika Hanım'a götürdü. Eşi ölmüştü. Hoş bir kadındı; niye evlenmediğini sordum 'Niye evleneyim, benim eşim var' dedi. 'Aa öyle mi, Refik hiç evlenmediğinizi söyledi' dedim. Yanıtı aynen şöyleydi: 'Benim kocam Refik, kızım. Onu elimden hiç kimse alamaz. Annesinin söyledikleri önce şaka geldi. Oradan çıkınca, 'Refik, annen şaka yapıyor değil mi' dedim. 'Hayır Leyla çok ciddi. Annem bana beş yaşından itibaren kocasıymışım gibi davranır' dedi. Refik'i yanında yatırır, 'Ben senin kocanım' dedirtirmiş.

BENİ RAKİP GÖRDÜ
Nuriye Akman'ın 'Aralarındaki ilişkinin düzeyi neymiş?' sorusuna Umar'ın cevabı şöyle oldu: 'Sormadım. Bunu asla bilmek de istemiyordum. Annesi ilişkimizi evvela ciddiye almadı. Fakat sonra Refik'in bana ilgisinin arttığını görünce, bir rakip gibi davranmaya başladı. Benden kopmadığını gördükçe hem çok kötü davranmaya başladı; hem de boşanmasına neden olduğu Refik'in ilk eşiyle birlikte ev tutup 8 yıl yaşadı.

HATA BENDE
Refik'in iki karakteri vardı. Annesiyle bazen el ele oturur, birbirlerine sevgili gibi davranırlardı. Sonra Refik müthiş bir infiale kapılır, annesi için 'Off yakamı bırakmıyor' diye söylenirdi. Refik'in çektiği o acıyı anlıyorum; ama ben de aynı hatayı yaptım. Bir anne şefkatiyle onu iyileştirmeye çalıştım. Halbuki karısı, hattá sevgilisi gibi davranmalıydım.

ÖLMEK İSTEDİĞİM AN
Refik kısa bir usluluk devresinden sonra tekrar kadınlarla ilişkiye girerek, kendini ispatlamaya çalıştı. Bir tanesi hayatımın en büyük acısı oldu. Asla adını açıklamayacağım hanımla ilişkilerini tesadüfen öğrendim. Çünkü o gün eve her zamankinden erken bir saatte geldim.... Yatak odasının kapısına yönelirken bir hanımla telefonda konuştuklarını duydum. O an hayatımda ilk defa ölmek istedim. Yedinci katta oturuyorduk. Terasa koştum, kendimi atmayı düşünürken oğlum geldi aklıma. Döndüm, hálá konuşuyordu. 'Refik, Allahaısmarladık' dedim ve çıktım.

Roma'ya gidip yerleştiğini belirten Umar, Erduran'ın arkasından gelip barışmak için aylarca dil döktüğünü anlattı. 5-6 yıl sonra ABD'ye gidip yerleştiklerini söyleyen Leyla Umar, orada da kocasının ihanetlerini şöyle anlattı:

KOCANLA SEVİŞİYORUM

8 yıl yaşadığımız Hollywood'da her şey çığırından çıktı. Devamlı, önüne gelenle birlikte oluyordu ve bana çoğunu anlatıyordu. Bir gün ortak arkadaşımız olan çok zengin, Beverly Hillsli bir kadın aradı beni, 'Senin kocanla sevişiyorum' dedi. 'Nasıl olur sen benim arkadaşımsın. Sana inanmıyorum' dedim. 'Öyle mi?' dedi kadın, yanında Refik varmış, telefonu ona verdi. Refik'ten de inanmadığım için bir güzel azar işittim... Türkiye'ye dönmeye karar verdim. Refik'le hiçbir şekilde ilişkimin devam edemeyeceğini nihayet anladım.

Üvey kızıyla evlenmesini tasvip etmiyorum
Kendisinden 36 yaş küçük üvey kızı Pınar Duygu ile evlenen ve biri ikiz 3 çocuğu olan Refik Erduran'ın evliliği konusunda Umar şunları söyledi: 'Refik'in bugün karısını boşayıp üvey kızıyla evlenmesini ve 3 bebek sahibi olmasını elbette tasvip etmiyorum; ama nedenlerini bildiğim için onu çok iyi anlıyorum. Bunlar annesiyle olan aşk-nefret ilişkisinin sonuçları.'
(Hürriyet)
Yayın tarihi: 21.09.2004
736
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.