Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Annelik maaşı 178 bin YTL

Annelik maaşı 178 bin YTL

'Tam zamanlı' annelik yapan kadınlar, emeklerinin karşılığında para alsa, yılda 134 bin 121 dolar (yaklaşık 178 bin YTL) kazanıyor.

Bu, ABD'de üst düzey bir yöneticinin kazancına yakın bir rakam. Dışarıda çalışıp aynı zamanda annelik yapan bir kadının emeği paraya dönüştürülecek olsa, yılda 85 bin 876 dolar ek gelir elde edebiliyor. Çalışan anne, dışarıdaki işlerinde haftada 44, evde 49.8 saat harcıyor. 'Tam zamanlı' annelerde bu, haftada 91.6 saate çıkıyor.

ABD'deki araştırmayı gerçekleştiren Salary.com, bu hesap için annelik rolüne benzer işlev üstlenen 10 mesleğin saatlik kazancını baz aldı: Hizmetçilik, anaokulu öğretmenliği, aşçılık, bilgisayar operatörlüğü, çamaşırhane işçiliği, temizlikçilik, tesis müdürlüğü, şoförlük, üst düzey yöneticilik ve psikologluk.

Salary.com, isteyen annelerin emekleri karşılığında ne kadar ücret almaları gerektiğini de hesaplıyor. Sitedeki forma kaç çocukları olduğu gibi bilgilerini giren anneler, 'maaşlarını' gösteren bir doküman alıyor.
591
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.