Magazin

Annelik güdüsünün nedeni bulundu

Annelik güdüsünün nedeni bulundu

Annelerin bebeklerini koruma güdüsü, 'CRH' adlı hormonun seviyesine bağlı olarak azalıp artıyor. CRH düşünce korkuları azalan anne, çocuğunu korurken gözüpekleşiyor.

Annelerin çocuklarını koruma dürtüsünün nedeni bir hormon. ABD'deki Wisconsin Üniversitesi tarafından kobaylar üzerinde yapılan araştırmalar, CRH adı verilen hormonun düşük olması durumunda annenin daha koruyucu olduğunu, hormonun seviyesinin yüksek olması halinde doğum sonrası depresyon ve çocuğuna yabancılaşma gibi durumların ortaya çıkabileceğini gösterdi.

Araştırmayı yürüten Stephen Gammie, bazı annelerin yeni doğan çocuklarına zarar vermelerinin ardında da bu hormonun yatabileceğini söyledi. Bilim adamları emzirme sürecinde de annelerin korku ve endişe hislerinin azaldığını belirtiyor. Bu azalan korku duygusu sayesinde anneler çekinmeden yavrularını koruyormuş.

Sakinleştiriyor!
Yeni doğum yapmış kobaylara CRH veren uzmanlar, kobayların normalde erkek kobaylara karşı yavrularını korumak için saldırgan davranışlar sergilerken, hormon aldıklarında bu davranışlarından vazgeçtiklerini gözledi.

Beyinlerindeki CRH oranı en düşük olan kobayların 45 saniye içinde 20 kereden çok saldırdığı, normal seviyede hormona sahip kobayların sekiz saniyede altı kez saldırdığı, CRH seviyesinin en yüksek olduğu kobayların hiç saldırmadığı tespit edildi.
(Radikal)
Yayın tarihi: 03.08.2004
438
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.