Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Anneler daha çok dövüyor

Anneler daha çok dövüyor

Aile Araştırma Kurumu Başkanlığı tarafından yapılan araştırmada, annelerin çocukları, babalardan daha çok dövdüğünü ortaya koydu.

Araştırmaya göre küçük yaşta uygulanan şiddet, ileriki yıllarda çocuğun şiddet yanlısı olma potansiyelini artırıyor. Başbakanlık Aile Araştırma Kurumu Başkanlığı "Aile İçinde ve Toplumsal Alanda iddet" konulu bir araştırma yaptı.

ÇOCUKLARI DÖVMEYİ ANNE ÜSTLENİYOR
Araştırmaya katılan ailelerin yüzde 55'i evde çocuklarını hiç dövmediğini söylerken, çocuklarını ayda birden fazla ve çok şiddetli dövdüklerini söyleyenlerin oranı yüzde 3, yılda 1-10 arası, çok şiddetli dövdüklerini söyleyenlerin oranı da yüzde 1.5 oldu. Ailelerin yüzde 40'ı ise çocuklarını hafif şiddette dövdüklerini belirttiler. Araştırma sonuçları, evde çocukları dövmeyi daha çok annelerin üstlendiği ortaya koydu.

DÖVÜLEN ÇOCUĞUN ŞİDDET UYGULAMA EĞİLİMİ ARTIYOR
Araştırmada, şiddete maruz kalan çocukların ilerde şiddet yanlısı olma potansiyellerinin arttığı da vurgulandı.Araştırma aile içi dayanışma ile akrabalarla görüşme, yardımlaşma oranları azaldıkça, şiddet ölçeği puanlarının yükseldiği belirlendi. Alkol ile şiddet arasında da açık bir ilişkinin saptandığı araştırmada, bireylerin eğitim düzeylerindeki artışa bağlı olarak, şiddet eğilimleri azaldığını ortaya koydu.

ERKEKLER DAHA ÇOK ŞİDDET UYGULUYOR
Puanlama sisteminin kullanıldığı araştırmada, katılımcıların yüzde 35'i şiddet eğiliminde 40 puan, yüzde 2'si de 60 puan aldı. iddet puanlamasında kadınlar, erkeklere oranla belirgin biçimde daha düşük puan alırken, 15-22 yaş grubu gençlerin, şiddet gösterme eğilimleri açısından en önemli risk grubunu oluşturdukları saptandı. Evli veya başından evlilik geçmiş kişilerin şiddet uzaklaştıkları ortaya çıkarken, bu kişilerin yüzde 3.3'nün eşleriyle sık sık kavgaya varan münakaşalar yaptığı ortaya çıktı.

ERKEKLER DE ELERİNDEN DAYAK YİYOR
Araştırmaya katılan kadınların yüzde 10'nu eşlerinden sık sık ve ara sıra dayak yediklerini bildirirlerken, erkeklerin yüzde 2.1'i sık sık, yüzde 1.2'si de ara sıra eşleri tarafından dövüldüklerini söyledi.

Kadınların yüzde 12.3'ü eşleri tarafından sık sık ve ara sıra hakarete uğruyor. 14 yaşından büyük kişilerin karı-koca ilişkilerindeki gerginleşme nedenleri, yüzde 66.2 ile "eşin evle ilgilenmemesi", yüzde 56.6 ile "eşin saygısız tavır ve davranışları" yüzde 56.5'le "eşin kötü alışkanlıkları" olarak sıralanıyor. Araştırmaya evlilerin yarısından fazlası da "ara sıra" ve "çok az" da olsa kavgaya varan münakaşalar yaptıklarını belirtiyor.

Araştırma, eşle duygu ve düşüncedeki paylaşım düzeyleriyle, cinsel yaşamdaki paylaşım düzeyleri arasında büyük ölçüde bir "karşılıklılık" ilişkisi olduğunu ortaya çıkardı. Cinsel paylaşım düzeyleriyle eşler arasındaki ilişkiler, duygu ve düşüncedeki paylaşım düzeyleriyle eşler arasındaki ilişkilere büyük ölçüde benzerlik gösteriyor. Cinsel yaşamdaki paylaşım, eşler arasındaki ilişkinin dolayısıyla evlilikte şiddetin bir ölçütü gibi görünüyor.
(ANKA)

366
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.