Magazin

Anneanneler öğüt, torunlar kilo istemiyor

Anneanneler öğüt, torunlar kilo istemiyor

Anneanne, anne ve kız torunları arasındaki beslenme alışkanlıklarının incelendiği araştırma, anneannelerin öğün atlamamaya, kız torunların ise kilo almamaya çalıştığını ortaya koydu.

Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü'nden Mine Yurttagül ve Nilgün Karaağaoğlu tarafından gerçekleştirilen bir araştırma anneanne, anne ve kız torunlar arasında beslenme alışkanlıkları ve beslenme bilgi düzeyleri arasında anlamlı farklılıklar olduğunu gösterdi.

3'ncü Uluslararası Beslenme ve Diyetetik Kongresi'ne sunulan araştırma, 205 anneanne, bunların kızları ve torunları olmak üzere toplam 615 üzerinde gerçekleştirildi. Araştırma sonucunda anneannelerin yeme düzeninin torunlarına oranla çok daha düzenli olduğu kaydedildi.

Araştırmaya katılan anneannelerin sadece yüzde 16.1'inin öğün atlarken annelerin ise öğün atlama oranının yüzde 26.8'de kaldığı belirtildi. Araştırmada kız torunların ise yüzde 43.9 gibi önemli bir oranının öğün atladığı görüldü.

Kadınlara yapay tatlandırıcı kullanma nedenlerinin de sorulduğu araştırmada, yapay tatlandırıcı kullanan anneannelerin yüzde 44.9'u, annelerin yüzde 26.3'ü diabet (şeker hastalığı) nedeniyle kullandıklarını, buna karşılık torunların tamamının ise zayıflamak için yapay tatlandırıcı kullandıkları belirlendi.

Araştırmada yağı azaltılmış ürün kullanımı konusunda da üç nesil kadın arasında istatistiksel açıdan önemli farklılıklar bulundu. Anneannelerin sadece yüzde 14.6'sı yağı azaltılmış ürün tercih ederken bu oranın annelerde yüzde 22.4'e, kız torunlarda ise yüzde 31.2'ye yükseldiği görüldü. Yemeklerde annesinden daha az yağ kullanan anneanne oranı yüzde 34.6 iken, anne oranı yüzde 61.8, torun oranı ise yüzde 55.6 olarak gerçekleşti.

Beslenme ile ilgili soruları doğru yanıtlayanların oranına bakıldığında da yeni neslin beslenme bilgi düzeyinin daha iyi olduğu görüldü. Anneannelerin yüzde 47.2'si, annelerin yüzde 63.8'i, kız torunların ise yüzde 64.4'ü beslenme ile ilgili sorulara doğru yanıt verdi.
(ANKA)
Yayın tarihi: 04.01.2003
631
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.