Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Anne sütü zeka artırıyor

Anne sütü zeka artırıyor

Emzirme Haftası'nın dün başlaması nedeniyle Adana Doğumevinde bebeklerini dünyaya getiren annelere emzirmenin yararları anlatıldı. İl Sağlık Müdürü Dr. Sadettin Özsürekçigilin de katıldığı etkinlikte, anne sütünün her derde deva olduğu, bebeğin zekasını artırıp, beslenmenin yanı sıra anne ile çocuğu arasında sevgi bağı kurduğu ifade edildi.

Anne sütünün başka besin maddelerinde bulunmayan üstünlükleri olduğunu anlatan Dr. Sadettin Özsürekçigil, şunları söyledi:

"Anne sütü sterildir, yani mikrop içermez. Bebek için sindirimi kolay en ideal besindir. Her zaman en uygun sıcaklık olan beden ısısındadır. Taze ve içilmeye hazırdır ve bir bedel karşılığı temin edilmeyip, ücretsizdir. İçinde bulunan bazı özel maddeler sayesinde bir çok hastalığa karşı koruyucu rol oynar, özellikle doğumdan sonra gelen sarı ağız sütü, bebeğin ilk aşısıdır. Bebeğin beslenmesi için biberon gibi başka araçlar gerekmez, bunlardan kaynaklanan sorunlar da doğmamış olur."

Ülkemizde genel emzirme oranının yüzde 95 olduğunu, ancak ilk ayda yalnızca anne sütü ile beslenmenin yüzde 1.3 gibi çok düşük bir oranda olduğunu ifade eden Dr. Özsürekçigil, son yıllarda giderek düşüş kaydeden emzirme olayının Sağlık Bakanlığı tarafından teşvik edildiğini söyledi.

Sağlık Bakanlığı ile UNICEF'in işbirliği sayesinde gündeme gelen Bebek Dostu Hastaneler kavramının gerçekleştirdiği etkinliklerle emzirme olayının sürekli gündemde tutulduğunu kaydeden Dr. Özsürekçigil hedef olarak tüm bebeklerin doğumdan itibaren ilk 6 ay sadece anne sütüyle, 2 yaşına kadar da diğer gıda maddeleriyle birlikte emzirmenin sağlanması olduğunu vurguladı.
(DHA)
Yayın tarihi: 01.10.2002
322
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.