Magazin

Anne sütü şişmanlığı önlüyor

Anne sütü şişmanlığı önlüyor

Çocuğun fiziksel ve beyinsel gelişiminin ön koşulunu oluşturan anne sütünün ayrıca şişmanlıktan da koruduğu bildirildi.

Araştırmalara göre şişmanlığın kökeni çocukluk çağlarına uzanıyor. Amerika'da yapılan araştırmalar çocukların yüzde 20-27'sinin şişman olduğunu ve ergenlik çağında şişman olan çocukların yüzde 80'inin şişman yetişkinler olarak yaşamını sürdürdüğünü gösteriyor.

Çocukluk dönemindeki çabalar çok önemli
Yetişkin şişmanların ise ancak yüzde 5'i kilo verdikten sonra yeniden kilo almamayı becerebiliyor. Uzmanlar bu nedenle hem doğrudan hem de dolayı etkileri nedeniyle önemli bir halk sağlığı sorunu olan şişmanlığın önlenmesi ve etkili tedavisinin çocukluk döneminde gösterilecek çabalara bağlı bulunduğunu dile getiriyor.

Genetik ve çevresel etken
Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Endokrinoloji ve Diyabet Bilim Dalı'ndan Prof. Dr. ükrü Hatun, şişmanlık oluşumunda yüzde 40 oranında genetik yüzde 60 oranında ise çevresel etkenlerin rolü olduğuna dikkat çekti. Öncelikle genetik faktörlerin önemli olduğunu kaydeden Hatun, "Anne babasının her ikisi şişman olan çocukların yüzde 80'i, birisi şişman olan çocukların yüzde 40'ı, hiç şişman olmayanların ise yüzde 7'si şişman olmaktadır" dedi.

Fastfood tehlikesi
Hatun, çevresel faktörlerin içinde ise beslenme ve yaşam tarzının önemine dikkat çekti. Doğumdan itibaren anne sütü ile beslenen çocuklarda daha az şişmanlık görüldüğünü vurgulayan Hatun, "Ailesi fazla yağ içeren besinlerle beslenen çocuklarda daha sık şişman olmaktadırlar. Çocukların severek yedikleri fastfood türü besinlerin fazla yağ ve kalori içerdikleri unutulmamalıdır" dedi.

Şişmanlıkta hareketsizliğin de yeri olduğunu dile getiren Hatun, düzenli spor yapmayan, televizyon seyretme saatleri fazla olan, evlerinden az dışarı çıkan çocuklarda daha sıklıkla şişmanlık görüldüğünü belirtti. Çocuklarda şişmanlık tedavisi hakkında da bilgi veren Hatun, çocuğun gelişimini aksatmadan kilo vermesinin sağlanabileceğini vurguladı.

Diyet uygulamasında 2 yol
Şişmanlık tedavisinde ana unsurun diyet olduğuna dikkat çeken Hatun, şöyle devam etti:
"Hafif derecede şişman çocuklarda kola ve meyve suyu gibi içeceklerin azaltılması ve fastfood türü besinlerden kaçınma genellikle yeterli olmaktadır. Diyet uygulamasında iki yol bulunmaktadır. Birincisi dengeli az kalorili diyettir. Bu tür diyette çocuğun yaşına göre alması gereken kalori yüzde 30-40 oranında azaltılmakta ve diyetin düşük yağlı, yüksek kompleks karbonhidratlı ve yeterli protein içermesine dikkat edilmelidir. Genel olarak besinlerin 3 ana 3 ara öğün şekilde verilmesi önerilmektedir. Diyet uygulamasında ikinci yol çok düşük kalorili diyettir. Ancak bu diyet türü sağlık açısından sakıncalar doğurduğu için çocuklarda önerilmemektedir. Bunun dışında çocuklar fiziksel aktivite yapmaya yönlendirilmelidir."

(ANKA)
Yayın tarihi: 23.09.2002
491
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.