Magazin

Anne sütü öfkeyi önlüyor

Anne sütü öfkeyi önlüyor

Bebekken anne sütüyle beslenmediği için kendine olan özgüvenini kazanamayan çocukların, ileri yaşlarda öfkeli ve saldırgan olduğu, toplumla uyum içinde yaşayamadığı bildirildi.

Emziren Anneleri Destekleme ve Aile Sağlığını Koruma Derneği (EMAS) Başkanı Dr. Sema Soysal yaptığı açıklamada, anne sütünün, hem anne hem de bebek açısından son derece önemli olduğunu söyledi.

Her annenin sütünün bebeğine özel olduğunu, ancak her bebeğe özel bir mama bulunmadığını vurgulayan Soysal, bu nedenle çocukların sağlıklı gelişimini sürdürebilmesi için anne sütünden başka gıdaların verilmemesi gerektiğini ifade etti.

Anne sütünün, vitamin, mineral gibi bebeğin büyümesi için ihtiyacıolan her türlü içeriğe sahip olduğunu belirten Soysal, "Anne sütünün hazmı daha kolaydır. Ayrıca bu besin, bebeğin hastalıklara karşı dirençli olmasını sağlayan aşı görevi görür" dedi.

Tıbbi ve fizyolojik yararlarının yanı sıra anne sütünün en önemli faydasının, bebeğin ruhsal gelişimini eksiksiz tamamlamasına sağladığıkatkı olduğunu bildiren Soysal, şöyle devam etti: "Annesini emen bebek, annenin kollarında şefkatin, sıcaklığın ve sevginin içinde kalır ve öyle büyür. Bu nedenle kendine olan özgüvenini kazandığı gibi, ileri yaşlarda küçükken aldığı sevgiyi ve sıcaklığı çevresine verir. Hiçbir zaman (tek kalacağım) korkusu, kendisini sevdirme ya da kabul ettirme gibi davranışlar içinde bulunmaz. Bebek, anne sütü sayesinde psikolojik yönden de yaşamın ilk eğitimini almış oluyor. Bebekken anne sütüyle beslenmediği için kendine olan özgüvenini kazanamayan çocuklar ise ilerleyen yaşlarda öfkeli, saldırgan oluyor, aynı zamanda toplumla uyum içinde yaşayamıyor."

Çocuk sahibi olan her ailenin bebek beslenmesine çok dikkat etmesigerektiğini ifade eden Soysal, "Emziren anneler, çevresi tarafından sürekli desteklenmeli. Bu konuda babalara büyük iş düşmektedir. Çünkü anne ne kadar rahat olursa, bebeğe vereceği ruhsal eğitim de o kadar kalıcı ve etkili olacaktır" dedi.
Yayın tarihi: 07.11.2002
464
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.