Magazin

Anne sütü kalp krizini önlüyor

Anne sütü kalp krizini önlüyor

Bebeklik döneminde anne sütüyle beslenen kişilerin ileri yaşlarda kalp krizi riskiyle daha az karşı karşıya olduğu bilimsel olarak tespit edildi.

Londra'daki Saint George Hastanesi'nde yapılan araştırmalara göre, anne sütüyle beslenen çocuklarda kolesterol seviyesi yüksek olmakla birlikte, ileri yaşlarda bu mekanizma tersine dönüyor. Buna karşılık, anne sütüyle beslenmeyen ya da az beslenen kişilerde kolesterol seviyesi ileri yaşlarda daha yüksek oluyor. Bu da kalp krizi riskini büyük ölçüde artırıyor.

Beslenme süresi de önemli
Araştırmanın ortaya çıkardığı bir başka sonuç ise anne sütüyle beslenmenin süresinin de önemli olduğuydu. Uzun süre anne sütüyle beslenen çocukların, büyüdüklerinde daha yüksek kolesterol riski taşıdığı belirlendi. Uzun süreli emzirmelerde vücuttaki kolesterol yapıcı hücreler kalıcı hale geliyor. Bu da ileri yaşlarda damarların tıkanmasına yol açıyor.
Yayın tarihi: 04.09.2002
420
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.