Magazin

Anne sütü ilaç gibi

Anne sütü ilaç gibi

SSK Zonguldak Bölge Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Nevzat Ocakçı, doğumdan sonra anne tarafından en az 6 ay emzirilen bebeğin iyi besleneceğini ve bazı hastalıklara karşı daha dirençli olacağını belirtti.

Dr. Ocakçı, anne sütünün bebeklere ilaç etkisi yaptığını söyledi. Bazı annelerin, çevre ve aile büyüklerinin etkisi ya da iş durumu dolayısıyla emzirmeden kısa sürede vazgeçmesinin çok yanlış olduğunu söyleyen Dr. Ocakçı, "nne sütü hem vazgeçilmez en ideal besin hem de en etkili ilaç" edi.

İlikhan, sağlıklı bir annenin sütüyle beslenen bebeklerin normalde doyması gerektiğini anlatırken, "Anne sütü bebek için en ideal besin, aynı zamanda koruyucu en etkili ilaçtır. Anneler en az 6 ay süreyle bebeklerini kendi sütleriyle doyurmalı, kendi beslenmelerine de özen göstermelidir" dedi.

Bazı yörelerde bebeklere doğumu izleyen ilk birkaç gün annenin memesinden gelen `ağız' ya da `kolostrum' adı verilen sütün verilmediğini anlatan Ocakçı, bunun da yanlış davranış olduğunu söyledi. Dr.Ocakçı, "Evde biberon ve mama ile beslemelerde hijyenik koşullara yeterince uyulamayacağı için bebeğin mikrobik hastalıklara yakalanma olasılığı yüksektir. Oysa anne sütü ishal, nezle ve öksürüğü de önler" diye konuştu.
(DHA)
Yayın tarihi: 03.12.2002
491
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.