Magazin

Anne sütü gibisi yok

Anne sütü gibisi yok

Bebekler için en ideal ve doğal besin kaynağı anne sütünün yerini hiç bir mamanın tutamayacağı, anne sütünün, çocukla anne arasında ruhsal yakınlaşma sağlayacağı ve psikolojik bağ oluşacağı ifade edildi.

Çocuk Hastalıkları Uzmanı Dr. Hüseyin Per, 6 aylık olana kadar bebekler için anne sütünden başka hiç bir besine gerek olmadığını söyledi. Anne sütünün her zaman taze, hazır, temiz, sağlıklı ve ucuz olduğunu anlatan Dr. Per, "Bu doğal gıdanın 1 damlası bile çok önemli" dedi. Per, anne sütünün besleyici özelliği yanında koruyucu yönü de olduğunu kaydederek, şunları söyledi:

"Anne sütü, bebekleri, ishal, menenjit, çocuk felci, astım, alerji ve akciğer hastalıklarından korur. Enfeksiyonlara karşı da koruyucu etkisi vardır. Bebek hastayken bile emzirme sürdürülmelidir. Yeni doğan bebeğe, `ağız' denilen ilk anne sütünün mutlaka verilmesi gerektiğini, şekerli su verilmesinin ise, anne sütünün yapımını geciktireceği için yanlış uygulamadır.

Bebek, doğumu takiben ilk yarım saat içinde çıplak halde anne memesine konulmalıdır. Böylece bebek ve anne arasında ruhsal yakınlaşma sağlanır. Yani emzirme, anne ile bebek arasındaki psikolojik bağı da güçlendirir. Bu bağın çeşitli yollarla koparılması, ruhsuz, sevgisiz, saygısız kuşaklar yetişmesine neden olur. Bebeğin, anne memesine konulup meme başının uyarılması ile süt yapımı da başlar. İlk günler, kadının sütü az olabilir ancak emzirdikçe artar. Sütü olmayan anne yoktur."
(DHA)
Yayın tarihi: 13.09.2002
382
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.