Magazin

Anne olmak için geç değil

Anne olmak için geç değil

'Kadınlar ileri yaşta doğum yapmamalı' inancı fos çıktı. Yumurta nakliyle hamile kalma ve doğurma oranı açısından genç kadınlarla, 50'sini aşmış kadınlar arasında fark yok.

Pek çok ülkede doktorlar 50 yaşını geçmiş hastalarına anne olma sevdasından vaçgeçmesini telkin ediyor. Ancak ABD'de yapılan araştırmaya göre, kadınlar, menopoz döneminin ardından bile, eğer yumurta bağışı yapacak birini bulabilirlerse, sağlıklı biçimde çocuk doğurabiliyorlar.

Araştırma için Southern California Üniversitesi'nde menopoz sonrası tüp bebekle anne olmaya çalışan 77 kadın incelendi: 50-63 yaşları arasındaki kadınların hamile olma oranının genç kadınlarla aynı olduğu görüldü: Katılımcıların yüzde 45'i hamile kalırken, yüzde 30'u iki kez doğum yaptı. Bu oranların nakil yumurtayla hamile kalan genç kadınların verdiği oranlardan pek farkı olmadığı görüldü. Hiç anne ya da bebek ölümüne rastlanmadı. Menopoz sonrası anne olan kadınların yüzde 78'i sezeryan yöntemiyle doğum yaptı.

İlk seferinde oldu
'Geç yaşta anne olma' programına katılan ve hamilelik sürecinin bilimsel
amaçlı olarak incelenmesine izin veren anne adaylarından biri de 58 yaşındaki Marilyn Nolen'dı. Nolen, "Çocuk sahibi olmayı unuttuk. Ama torun sahibi olacağız!" dedi. 10 yıl boyunca diğer yöntemlerle çocuk sahibi olmaya çalışan Nolen'lar, Marilyn Nolen, menopoza girince 'yumurta bağışı' yöntemini denemek zorunda kalmış. "Düşlerim bir anda gerçek oldu" diyen Marilyn Nolen, daha ilk denemesinde hamile kalmış.

'Journal of The American Medical Association' dergisinde yayımlanan araştırmada, 50'sini aşmış kadınların yumurta bağışıyla anne olmayı denemesinin 'sanıldığı gibi' imkânsız olmadığı vurgulandı. Araştırma ekibinin başı Dr. Richard Paulson, "50 yaşını aşmış kadınların yumurta bağışıyla hamile kalma ve düşük yapma oranları, genç kadınlarla aynı. Ancak yaşlı hamilelerde yüksek tansiyona bağlı gebelik hastalıklarına ve diyabete yakalanma riski daha yüksek çıktı" diyen Paulson yine de sırf bu nedenlerle 'hamilelikten vazgeç' demenin doğru olmadığı görüşünde.

(Radikal)
Yayın tarihi: 14.11.2002
462
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.