Magazin

Anne kuş uçmuş, uçmuş...

Anne kuş uçmuş, uçmuş...

Çevrecilerin Hint Okyanusu'nda uyduyla izlediği kuşlardan 'Lydia', yavrusuna yiyecek bulmak için 26 gün boyunca 4 bin km. uçtu. Lydia yuvaya ağzında yiyecekle döndü.

Avustralya'nın Christmas Adası'ndan firkateyn kuşu Lydia'nın, yavrusuna yiyecek bulma çabaları, tam bir 'fedakâr anne' hikâyesi. Lydia, 26 gün boyunca 4 bin kilometre yol kat ederek yavrusuna yiyecek getirdi. Yolculuk Christmas Adası Milli Parkı yetkilileri tarafından küresel konumlandırma cihazıyla takip edildi. Lydia, yavrusunu eşine bırakıp, balık bulabilmek için 18 Ekim'de yola çıkmış. Fedakar anne 26 Ekim'e kadar, Endonezya'nın Java ve Sumatra adaları çevresinde dolandıktan ve 9 Kasım'da Borneo adasına uğradıktan sonra 14 Kasım'da yuvasına, midesinde balıklarla dönmüş.

Çoğu balıkçıl kuş gibi firkateyn kuşları da yuttukları balıkları midelerinden çıkararak yavrularının ağzına bırakıyor.

Önceleri, bu, pembe gagalı,siyah-beyaz tüylü çöpçü kuşların, yuvalarından yalnızca birkaç gün ayrıldığı ve birkaç yüz kilometre uçabildiği sanılıyordu.

Denge bozuldu
BirdlifeInternational yetkilisi Ed Parnell, "Bu durum şu soruyu akla getiriyor. Niye böylesi bir zahmete girme ihtiyacı duydu? Bu Christmas Adası civarındaki balık kaynaklarının yeterli olmadığını bize gösteriyor ve firkateyn kuşlarının neden yavaş yavaş yok olmakta olduğunu da açıklıyor. Bu bölgede yoğun avlanma sonucu artık balık kalmadı."

Lydia alanında rekor kırsa da kuşlar arasında en uzun aralıksız uçuş rekoru, 46 günle bir gri başlı albatrosa ait.
Yayın tarihi: 25.12.2005
485
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.