Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Anne-Baba'lık okulu!

Anne-Baba'lık okulu!

Ondokuz Mayıs Üniversitesi'nden, anne ve baba adaylarına çocuk sağlığı ve psikolojisi alanlarında eğitim veren Anne-Baba Okulu'u.

19 Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı'nda bir grup gönüllü öğretim üyesi tarafından oluşturulan Anne-Baba Okulu'nda ebeveynler ile anne ve baba adaylarına çocuk sağlığı ve psikolojisi alanlarında eğitim veriliyor.

Yaklaşık 3 haftadan bu yana OMÜ Şehir Polikliniği bünyesinde hizmet veren "OMÜ Anne-Baba Okul", çocuk sahibi olanlarla çocuk sahibi olacaklar için farklı bir kazanım sağlıyor. Her hafta perşembe günü bir saatini bu okula ayıran anne ve babalara bebek bekleyen çiftlere çocuk sağlığı ve hastalıkları ile psikiyatri dallarında görev yapan öğretim üyeleri tarafından hamileliksürecinden doğum sonrasına, bebek bakımından çocukla nasıl doğru iletişim kurulacağına kadar çeşitli konularda eğitim veriliyor. Şimdilik 30 öğrencisi olan okulda, öğrencilerin 10´unu babalar ve baba adayları oluştururken, yetkililer, gelecek aylarda sayının artacağını beklediklerini söylediler.


Eğitim 2 ay sürüyor
"Amacımız toplumda bilinçli anne-babaların sayısını artırmak" diyen sorumlu yönetici Prof. Dr. Yaşar Anlar, bir eğitim programının 2 ay sürdüğünü ve eğitimlerin yıl boyunca devam edeceğini belirtti. Eğitim sürecine yüzde 85 katılım gösteren anne ve babalara "Bilinçli Anne-Baba Diploması" vereceklerini kaydeden Anlar, çeşitlinedenlerle eğitimlere sürekli katılamayanların ise eksik olan derslerini bir sonraki grubunun derslerine katılarak tamamlamaları halinde diplomalarını alabileceklerini bildirdi.


"Biliniçli Anne-Baba Diploması"
Anne ve baba olmanın son derece sorumluluk gerektiren bir iş olduğunu ifade eden Anlar, AA muhabirine verdiği bilgide, bilinçli ebeveynlerin bu sürece daha hakim olduklarını söyledi. Anlar, bilinçli anne babaların çocuklarının fizyolojik ihtiyaçlarını daha iyi algılayarak karşıladıklarını ve çocukların ruh sağlığı gelişimini de daha iyi desteklediklerini belirtti.
455
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.