Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Anne babalar okula gidecek

Anne babalar okula gidecek

Geçimsizlik nedeniyle boşanmaların artması üzerine aile okulu açılıyor. Okulda ailelere, cinsel yaşamdan çocuk eğitimine bir çok konuda eğitim verilecek.

Aile kurumunun çatırdamaya başlaması "aile terapileri" vermeye çalışan psikiyatristlerin ardından üniversiteleri de harekete geçirdi. Maltepe Üniversitesi düzenleyeceği "Aile Okulu" programı kapsamında aile huzurunu ve mutluluğunu artırmayı amaçlıyor.

Hızla değişen yaşam koşulları aile kurumunun yapısını da değiştirdi. Ancak değişime ayak uyduramayan ailelerde yaşanan geçimsizlikler ve sorunlar istatistiklere "boşanma oranları yükseliyor" şeklinde yansıdı.

İstatistiklere göre, Türkiye'de boşanmaların en önemli nedenini geçimsizlik oluşturuyor. Yıldan yıla bu neden giderek artıyor. Boşanma nedeni olarak ikinci ve üçüncü sırade terk ve zina geliyor.

Boşanmaların yarısından fazlası ise evliliğin ilk 5 yılı içinde gerçekleşiyor. Öte yandan sorunlu aileler sorunlu çocukları da beraberinde getiriyor.

Psikiyatristler ve psikologlar artan evlilik sorunlarına karşılık "evlilik ve aile terapileri" düzenlerken bu çabalara Maltepe Üniversitesi de Mart ayında gerçekleştireceği Aile Okulu Sertifika Programı ile katıldı.

4 haftada iyi ailenin sırları

Maltepe Üniversitesi Psikoloji Bölümü tarafından düzenlenen Aile Okulu'nun amacını "ailelerde yaşanan ve yaşanması olası sorunları ele almak; aile huzurunu ve mutluluğunu sağlayacak kavramları tartışarak yeniden üretmek" oluşturuyor.

Üniversitenin Dragos Kampüsü'nde gerçekleşecek olan 4 haftalık Aile Okulu Sertifika Programı'nda yer alacak konu başlıkları; "Ailenin önemi, aile hukukunun temel ilkeleri, ailede tartışmalı davranışlar, ailede insan hakları, aile içi iletişim, aile dışı ilişkilerin sağlıklı yürütülmesi, ailede cinsel yaşam, ailede sağlık ve çocuk istismarı" şeklinde sıralanıyor.

Hangi sorular cevaplanacak

Seminerde yanıtı aranacak sorulardan bazıları ise şöyle:

"Kadın ve erkek iletişimi nedir; anne-baba-çocuk iletişimi nasıl olmalıdır; ailede sevgi nasıl verilmelidir; ailede sorunların sağlıklı bir şekilde çözüme kavuşturulması nasıl gerçekleşebilir; aile içi şiddetin aile bireylerine etkisi nedir; çalışan kadınların sorunları nelerdir; ailede sorumluluk nasıl verilebilir; çocuklarda rastlanan hiperaktivite, otizm gibi özel eğitim gerektiren sorunlara ailenin yaklaşımı nasıl olmalıdır, çocuklarda okul sorunları nelerdir ve nasıl yaklaşılmalıdır, çocuk istismarı nedir ve neler yapılabilir."

Maltepe Üniversitesi Psikoloji Bölümü'nden Yardımcı Doç. Dr. Bayhan Üge, seminerlere katılmak isteyenlere program öncesi bir anket çalışması yapacaklarını belirtti.

Üge, "Ailelere hangi konuları tartışmak istediklerini soracağız. Ailelerin de isteğine göre tartışma konuları daha da geliştirilebilecek" diye konuştu.

Üge, 4 hafta olarak öngörülen sürenin talebe bağlı olarak artabileceğini belirtti. Seminerlerin 20-25 kişilik sınıflarda yapılacağını kaydeden Üge, "Seminer sırasında aileler de aktif olarak konulara katılıp kendi görüşlerini sunabilecek" dedi.

Üge, katılımcılardan 4 haftalık süreç için kişi başına 30 milyon lira alınacağını, eşlerin ikisinin birlikte katılması halinde 40 milyon lira katılım ücreti alınacağını bildirdi.
Yayın tarihi: 12.02.2002
477
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.