Magazin

Anket sonucu: Şeriat değil demokrasi

Anket sonucu: Şeriat değil demokrasi

Harvard Üniversitesi-John Kennedy School of Government (Siyasi Bilimler Okulu) tarafından, Türkiye ile birlikte 9'u Müslüman 75 ülkede 250 bin kişiyi kapsayan dev anket ilginç sonuçlar verdi.

BUGÜN ve yarın; Müslüman'ı-Kemalist'i, solcusu-sağcısı, laiki-şeriatçısı; Türkiye'de yaşayan ve ülke üzerine akıl yoran herkesin tartışmalarını şiddetle talep edeceğim bir araştırmanın ve ona bağlı olarak yazılmış bir makalenin sonuçlarını açıklayacağım.

Vurgularımın ve heyecanımın kusuruna bakmayın.

Hürriyet Gazetesi'nden Cüneyt Ülsever'in yazısına göre, bizim gibi sadece kendisini işitmek, sadece kendisini doğrulamak isteyen, üstüne üstlük araştırmaya-bilime kulak asmayan insanların çoğunluğu teşkil ettiği bir ülkede, ülkemiz ve bölgemiz ve dahi çoğunluk dinimiz açısından çok önemli ve değerli sonuçlar veren çalışmanın güme gitmesinden ödüm kopuyor.

* * *

''Müslümanlar, Hıristiyanlar Kadar Demokrat.''

Farklılık sosyal değerlerde!

Bu hükmü ben vermiyorum. İki gayrimüslim bilim insanı veriyor. Üstelik bu kişiler; İslam'ın demokrat olmadığını düşünen ve dünyayı medeniyetlerin çatışmasının tehdit ettiğini iddia eden ve kimilerince de tezi 11 Eylül'de doğrulanan Samuel Huntington'un tersine, analitik düşünceye (akıl yürütümeye) değil, çok ama çok büyük çapta yapılan ve uzun yıllara dayanan bir saha araştırmasına (ampirik bulgulara) dayanıyorlar.

Makale, dünya nüfusunun % 80'ini kapsayan, 1981'den beri devamlı yapılan ve küresel sosyo-kültürel ve siyasal değişimleri araştıran World Values Study'nin (WVS) -Dünya Değerleri Araştırması- bulguları üzerine inşa edilmiş.

Yazarlar; 75 ülkenin ele alındığı, şimdiye dek 250 bin insanın sorgulandığı bu devasa araştırmada -Tükiye, Arnavutluk, Azerbaycan, Bengladeş, Mısır, İran, Ürdün, Fas, Pakistan- 9 ülke ile temsil edilen İslam medeniyetinin de içinde bulunduğu ve Batı medeniyeti ile karşılaştırıldığı ''medeniyetlerin değerleri'' bölümünü irdeliyorlar.

* * *

Makalenin yazarları

Harvard Üniversitesi-John Kennedy School of Government (Siyasal Bilimler Okulu) tarafından Fakülte Araştırma Çalışmaları Raporları Serisi içinde (www.ksg.harvard.edu) basılan makalenin adı ve yazarları şöyle:

Pippa Norris-Ronald Inglehart;

'Islam and The West;

Testing the 'Clash of Civilizations' Thesis''

(İslam ve Batı; 'Medeniyetlerin Çatışması' Tezinin Test Edilmesi)

Nisan 2002-RWP02-015

Prof. Dr. Pippa Norris Harvard Üniversitesi'nde, Prof. Dr. Ronald Inglehart Michigan Üniversitesi'nde kendilerini tüm akademik dünyaya kanıtlamış öğretim üyeleri ve araştırmacılar.

* * *

Araştırmanın kalbini teşkil eden temel bulguları (1999-2201) bugün özetleyeceğim ve sonuçları yarın tartışacağım.

Müslüman Toplumlar Batı Toplumları

1) Demokrasi idealllerini onaylamak 87 86
2) Demokrasinin işlerliğini (pratik faydalarını) onaylamak 68 68
3) Dini liderlerin otoritesini reddetmek 39 62
4) Güçlü siyasi liderlerin otoritesini reddetmek 61 61
5) Cinsel eşitliği tasvip etmek 55 82
6) Eşcinselliği tasvip etmek 12 53
7) Kürtajı tasvip etmek 25 48
8) Boşanmayı tasvip etmek 35 60
Yayın tarihi: 01.05.2002
338
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.