Magazin

Ankaralılar müziğe doyacak

Ankaralılar müziğe doyacak

20. Uluslararası Ankara Müzik Festivali, Başkentli sanatseverlerle buluştu.

Rusya Devlet Senfoni Orkestrası'nın açılış konserini, Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül de eşi Hayrünnisa Gül ile beraber izledi.

Sevda-Cenap And Vakfı'nca Milli Eğitim Bakanlığı ura Salonu'nda düzenlenen konser, Rusya Devlet Senfoni Orkestrası'nın İstiklal Marşı'nı seslendirmesiyle başladı. Vakıf Başkanı Mehmet Başman, yaptığı kısa konuşmada, festivalde emeği geçenlere teşekkür etti.

Daha sonra İlhan Usmanbaş'ın ''Bach'tan Sonra-250'' adlı orkestra yapıtının dünyada ilk seslendirilişi, şef Igor Shehman'ın yönetimindeki Rusya Devlet Senfoni Orkestrası tarafından gerçekleştirildi.

Çaykovski'nin en tanınmış romantik yapıtlarından 1. Piyano Konçertosu'nda orkestraya Vladimir Ovchinnikov solist olarak eşlik etti. Bu yapıtın yanı sıra Çaykovski'nin 6. senfonisinde de orkestrayı, 1991 yılında kuran ünlü şef Veronica Dudarova yönetti.

Konseri, Danıştay Başkanı Nuri Alan, YÖK Başkanı Kemal Gürüz ile bazı Ankara milletvekilleri de izledi. Festival, 26 Nisan Cumartesi gününe kadar sürecek.
(AA)
Yayın tarihi: 01.04.2003
351
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.