Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Anadolu Homeros'a sahip çıkıyor

Anadolu Homeros'a sahip çıkıyor

Edebiyat öğretmeni ve yazar Birsen Pekçolak, "İlyada ve Odysseia´nın Anadolu destanı olduğuna ilişkin kanıtlar bulduk" dedi.

TÜYAP 8. İzmir Kitap Günleri kapsamında "Homeros´tan Günümüze Anadolu Destanları" konulu söyleşi düzenlendi. Söyleşiye katılan yazar Birsen Pekçolak, mitolojide "Melesigenes´in (Melez) Oğlu" olarak da bilinen Homeros´un yazdığı İlyada ve Odysseia destanlarının Yunan destanı olarak tanınmasına üzüldüğünü belirtti.

"Söylev" de bir destan
Pekçolak, şunları kaydetti: "İzmir´de İon lehçesiyle yazılmış İlyada ve Odysseia´nın Anadolu destanı olduğuna ilişkin kanıtlar bulduk. Böylelikle Homeros´a da Anadolu destan yazarı diyebiliriz. Bunların açıklamalarını Zeki Büyüktanır´la birlikte yazdığımız (Homeros´tan Günümüze Anadolu Destanları) adlı kitapta da dile getirdik." Pekçolak, yakın tarihteki destanlara da değinerek, Atatürk´ün kaleme aldığı "Söylev"in bir destan olduğunu kaydetti. Pekçolak, "Atatürk, Kurtuluş Savaşı´nda bir destan yaratmıştır. Bu yüzden Söylev de bir destandır" dedi.

"Homeros Üniversitesi"
Yazar Zeki Büyüktanır ise Homeros´un değerinin bugün olduğu gibi, yaşadığı yüzyılda da anlaşılamadığını kaydetti. Tarih kitaplarında Anadolu uygarlıklarına hemen hemen hiç yer verilmediğini dile getiren Büyüktanır, tarihçilerin Homeros´u halen Yunan yazarı gibi gördüğünü öne sürdü. Zeki Büyüktanır, Homeros Anıtı´nın İzmir için büyük önem taşıdığını belirterek, "Homeros´a sahip çıkmalıyız. Doğuda Harran Üniversitesi varsa, batıda neden bir Homeros Üniversitesi yok" diye sordu.
(AA)
310
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.