Magazin

Anadolu Homeros'a sahip çıkıyor

Anadolu Homeros'a sahip çıkıyor

Edebiyat öğretmeni ve yazar Birsen Pekçolak, "İlyada ve Odysseia´nın Anadolu destanı olduğuna ilişkin kanıtlar bulduk" dedi.

TÜYAP 8. İzmir Kitap Günleri kapsamında "Homeros´tan Günümüze Anadolu Destanları" konulu söyleşi düzenlendi. Söyleşiye katılan yazar Birsen Pekçolak, mitolojide "Melesigenes´in (Melez) Oğlu" olarak da bilinen Homeros´un yazdığı İlyada ve Odysseia destanlarının Yunan destanı olarak tanınmasına üzüldüğünü belirtti.

"Söylev" de bir destan
Pekçolak, şunları kaydetti: "İzmir´de İon lehçesiyle yazılmış İlyada ve Odysseia´nın Anadolu destanı olduğuna ilişkin kanıtlar bulduk. Böylelikle Homeros´a da Anadolu destan yazarı diyebiliriz. Bunların açıklamalarını Zeki Büyüktanır´la birlikte yazdığımız (Homeros´tan Günümüze Anadolu Destanları) adlı kitapta da dile getirdik." Pekçolak, yakın tarihteki destanlara da değinerek, Atatürk´ün kaleme aldığı "Söylev"in bir destan olduğunu kaydetti. Pekçolak, "Atatürk, Kurtuluş Savaşı´nda bir destan yaratmıştır. Bu yüzden Söylev de bir destandır" dedi.

"Homeros Üniversitesi"
Yazar Zeki Büyüktanır ise Homeros´un değerinin bugün olduğu gibi, yaşadığı yüzyılda da anlaşılamadığını kaydetti. Tarih kitaplarında Anadolu uygarlıklarına hemen hemen hiç yer verilmediğini dile getiren Büyüktanır, tarihçilerin Homeros´u halen Yunan yazarı gibi gördüğünü öne sürdü. Zeki Büyüktanır, Homeros Anıtı´nın İzmir için büyük önem taşıdığını belirterek, "Homeros´a sahip çıkmalıyız. Doğuda Harran Üniversitesi varsa, batıda neden bir Homeros Üniversitesi yok" diye sordu.
(AA)
Yayın tarihi: 14.04.2003
328
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.