Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Amsterdam: Özgürlükler diyarı

Amsterdam: Özgürlükler diyarı

Su üstündeki özgürlük şehri: Amsterdam... Tahta ayakkabıların, yel değirmenlerinin ve lalelerin ülkesi Hollanda'nın gözbebeği Amsterdam'da, bir anlamda özgürlük turizmi yapılıyor.

Amsterdam, adını şehrin güney doğusundan gelip Kuzey denizine dökülen 'Amstel' nehrinden alıyor, 'dam' ise 'baraj' anlamına geliyor.

800 bini aşan nüfusuyla ve her yıl 1.5 milyonu aşan ziyaretçesiyle, turistlerin yoğun ilgisiyle karşılaşan Amsterdam, tüm dünya tarafından bilinen eğlence hayatı, ünlü meydanları, müzeleri ve mağazalarıyla komşu ülkelerin yanı sıra uzak ülkelerden de ziyaretçilerin akınına uğruyor.

Turistleri cezbediyor
Amsterdam, son yıllarda düzenlenen uygun tur fiyatlarıyla Türklerinde ilgisini çekiyor. Gündüzleri tarihi mekanları ve meydanları, akşamları barları, diskoları ve eğlence mekanları...

Marihuana şehri
Hafif uyuşturucunun serbest olduğu şehrin renkli geceleri, sadece hafta sonu için bile binlerce turist çekmeye yetiyor. Bayanlar dahil şehre gelen ziyaretçilerin ilgisini en çok 'kırmızı fener semti' (red light district) çekiyor.

Birbiriyle kesişen bir çok dar sokaktan oluşan semtte hayat kadınları müşteri beklerken, bölge özellikle turistlerin ilk görmek istediği yerlerden biri...

Şehirde arabalardan çok bisikletler, polislerden çok esrar satıcıları, marketlerden çok seks dükkanları bulunuyor. Amsterdam'da 'Coffee Shops' denilen mekanlarda hafif olarak tanımlanan uyuşturucu maddelerini satmak da kullanmak da serbest. Buna göre, Coffee Shops´larda yeşil-beyaz etiketli marihuana ve haşhaşlı sigaralar, otlar, kekler çay ve kahvelerin yanında tüketiliyor. Bu maddeleri tüketenler özellikle içki kullanmamaya özen gösterirken, ağırlıklı olarak sokak aralarında satılan eroin, kokain gibi uyuşturucular ise tamamiyle yasak.

Hediyelik eşya dükkanlarında da light uyuşturucular ve bunları konu alan hediyelik eşyalar oldukça talep görüyor. Sakızından, şekerine, kekinden, kurabiyesine hafif uyuşturucuların kullanıldığı tüketim malları ile üzerinde yeşil-beyaz etiket bulunan süs eşyalarının fiyatı 1.50-13 euro arasında değişiyor. Satıcılar turistlere bu ürünlerini satarken ise hangi ürünlerin havaalanlarında sorun oluşturabileceğine yönelik uyarılarda bulunmayı unutmuyor.

Eşcinsellere hoşgörü...
Bu arada ülke genelinde eşcinselliğe karşı açık bir hoşgörü var. Amsterdam'da eşcinsellere özel sokaklar, dükkan, barlar hatta sinema ve tiyatrolar bile bulunuyor. Oldukça fazla eşcinselin bulunduğu Amsterdam´'da 'eşcinsel evlilikleri' de serbest.

Ötenazi serbest
Öte yandan Hollanda'da yaşamda olduğu kadar ölmek istediğinizde de özgürsünüz.
2001 yılında ötenazi de yasal hale getirildi. Trafiğin büyük bir kısmını bisikletler oluşturuyor. Bisikletliler için özel yollar var ve bunların trafikte üstünlükleri bulunuyor. Amsterdam´da yaşayan 800 bin kişinin 550 binin bisikleti var. Her kişinin bir günlüğe bir de haftasonları temize kullandığı bisikleti var. Şehirde muazzam bir sıfır ve ikinci el bisiklet piyasası bulunuyor.

New York'un eski adı 'New Amsterdam ABD'deki New York'u ise zamanında Hollandalılar kurmuş. New York eskiden 'New Amsterdam' adıyla anılıyormuş. Yine New York'taki ünlü Harlem mahallesi de adını Hollanda´daki Haarlem kentinden alıyor. Brooklyn´in adı da o bölgeye yerleşip geniş toprak sahibi olan Hollandalı çiftçiden Broekelen´den geliyor.

Deniz seviyesinden aşağıda
Hollanda da deniz seviyesinden aşağıya kurulduğu için adı 'alçak ülke' (Nederland, the Netherlands) anlamına geliyor. 400 yıla yakın bir süre denizden toprak kazanılarak insan eliyle yapılan Hollanda'yı tanımlayan en güzel söz ise 'Tanrı, dünyayı, Hollandalılar ise Hollandayı yarattı' Dağı tepesi olmayan dümdüz bir kara parçasından oluşan 16 milyon nüfuslu Hollanda´nın yüzölçümü 42 bin kilometrekere (dünya yüzöçlümünün yüzde 0.4´üne denk geliyor) ancak bu alanın büyük kısmlı,nehirlerden, göl ve kanallardan oluşuyor.

Hollanda'nın dünya deve şirketleri...
Hollanda'nın dünyaca tanınan birkaç firmasına örnek olarak elektrik ve elektronik eşyada Philips, kimyasal madde imalatında Unilever ve petrol kurulusu Shell'i göstermek mümkün. Kara ve off-shore rezervleriyle dünyadaki en büyük 10 doğal gaz üreticisinden biri olan Hollanda, Kuzeybatı Avrupa'da ham petrol ve petrol ürünleri dağıtımı yapan en büyük merkez konumunda. Hollanda, aynı zamanda Avrupa'nın Rusya´nın ardından en büyük doğalgaz üreticisi. Hükümet, 2020 yılında Hollanda´nın enerji tüketiminin yüzde 10´unun yeni enerji kaynaklarından karşılanmasını hedefliyor. Bu kapsamda gübre, güneş ve rüzgar enerjisine önem veriliyor. Kimya sanayinde de Hollanda'nın ikinci büyük sanayi sektörü durumunda, üretimin yüzde 75'i ihraç ediliyor.
Yayın tarihi: 17.12.2005
540
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.