Magazin

Amerika'yı şaşırtan penguenler

Amerika'yı şaşırtan penguenler

İmparator penguenlerinin çileli yaşamını konu alan Fransız belgeseli 'İmparator'un Yolculuğu' haftalardır ABD box-office listesinden inmiyor. Duruma filmin Fransız yönetmeni bile şaşkın! Film, Türkiye'de de gösterime girmişti.

Amerikan sinema dünyası haftalardır bir Fransız belgeselinin ABD sinema salonlarındaki başarısı karşısında şaşkın! Söz konusu film Luc Jacquet'nin imzasını taşıyan ve Antarktika'daki imparator penguenlerin çileli yaşamını anlatan 'İmparatorun Yolculuğu'. Film, ABD'de vizyona girdiği 24 Haziran'dan bugüne 38 milyon dolarlık gişe hasılatı elde ederek Luc Besson'un 'Beşinci Element'inden sonra ABD tarihinde en çok izlenen ikinci Fransız filmi unvanını elde etti. Film, belgesel kategorisinde de Michael Moore'un yönettiği 'Fahrenheit 9/11' den sonra ülke tarihinde en çok izlenen ikinci belgesel oldu.

Filmde, penguenlerin yaşamlarına, özellikle de tanışıp çiftleşmelerine, bu ilişkiyi en zor koşullarda sürdürmelerine dair etkileyici bir hikâye anlatıyor. Filmin ABD'de gördüğü ilginin neden kaynaklandığına dair hâlâ net bir cevap bulunabilmiş değil. Variety dergisinden eleştirmen Joe Leydon, "Film hakkında en çok kafa yorulan şey onun bu olağandışı başarısının gerçekten ne olduğu" diyor. Leydon, ABD'lilerin normal koşullarda belgesele ilgi göstermediklerini şu cümlelerle aktarıyor: "Birçok Amerikalı belgesel sözcüğünü duyduğunda Superman'in kriptonit sözcüğünü duymuş gibi olur". Leydon, "Ailelerin çoğu için TVnin karşısına oturup herhangi türde bir belgesel izlemek ola-ğandışıdır. Sinema salonuna gidip bir doğa belgeseli izlemeleri ise çok daha olağandışıdır" diyor.

Leydon'a göre şaşırtıcı olan bir başka şey ise filmdeki penguenlerin animasyon veya çizgi film değil gerçek penguenlerin olması. Leydon, hayvanlar arasındaki diyaloğun duygusal ve bazen de komik olduğunu, ancak filmin sevimli havanlar hakkındaki sevimli bir film olmadığını söylüyor. Leydon, filmde çok sert sahnelerin olmasına rağmen (filmde denizaslarının saldırısı ve sert doğa koşulları nedeniyle birçok penguen ölüyor) filmin ailelerce izlenmesini şaşırtıcı olduğunu belirtiyor. Eleştirmen filmin ABD'deki versiyonuna Morgan Freeman'ın sesini vermesini ise başarı nedenlerinden biri olarak değerlendiriyor.

Filmin yapım şirketinin sözcüsü Jean François Camilleri, afp'ye yaptığı açıklamada filmin dünya çapında umduklarından çok daha büyük bir ilgiyle karşılaştığını ve bundan dolayı memnun olduklarını belirtti. Camilleri, Luc Jacquet'in filme ilgi gösterileceğini beklediğini ama kesinlikle bu kadarını tahmin etmediğini belirtti. Camilleri 'İmparator'un Yolculuğu'nun Oscar'a aday olmasını umduklarını belirtirken Japonya, İngiltere, Almanya, İtalya, İspanya gibi birçok ülkede henüz gösterime girmeyen filmin buralardaki gösterimi ile birlikte 100 milyon dolarlık hasılat elde etmesini beklediklerini söyledi.
(Radikal)
Yayın tarihi: 22.08.2005
492
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.