Magazin

Amerika'yı bulan bir kadın mıydı?

Amerika'yı bulan bir kadın mıydı?

İspanya Granada Üniversitesi Adli Tıp uzmanı Acosta: Amerika'yı keşfeden Portekizli Kristof Kolomb'un kadın olduğunu iddia eden bilim adamları var.

Portekizli kâşif Kristof Kolomb'un mezarının hangi ülkede olduğu tartışmalarına, bu kez de 'Kolomb mı, erkek mi?' tartışması eklendi. Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre Merkezi'nde devam eden '3. Avrupa Adli Bilimler Akademisi Kongresi'nde sunulan toplam 962 bildiriden en ilginç olanı, İspanya Granada Üniversitesi Adli Tıp Bölümü'nden Jose Antonio Lorente Acosta' ya aitti. 'Kristof Kolomb Bilmecesi' başlığını taşıyan konuşmasıyla Dr. Acosta'nın, Amerika'yı keşfeden kaptan Kolomb'un mezarının hangi ülkede olduğunu bilim dünyasına açıklaması bekleniyordu.

'Açıkta hiç soyunmamış'
Dr. Acosta, mezarın yerini henüz tespit edemediklerini belirtti, ardından da bilim dünyasında kâşifin 'kadın mı, erkek mi?' olduğunun tartışıldığını söyledi. Acosta, "Kolomb'un kendisi ve mezarıyla ilgili pek çok teori var. Klasik teoriye göre Kolomb bir denizci. Ancak bilim adamları arasında kâşifin kadın olduğunu iddia edenler bile var. Kaptanın ömrü denizlerde geçmiş. Hep de aynı giysileri giyermiş. Kimsenin önünde giysilerini çıkardığı görülmemiş. Bu da onun kadın olduğu dedikodularını ortaya çıkarmış" dedi.

Mezarı da paylaşılamıyor
Dr. Acosta, İspanya'da 1506'da ölen Kolomb'un kemiklerinin bir süre sonra Dominik Cumhuriyeti'ne götürüldüğünü, sonra tekrar İspanya'nın Sevilla kentinde bir katedrale getirildiğini anlattı. Dominik Cumhuriyeti başkenti Santo Domingo'daki katedralde çalışan işçilerin, üzerinde Kolomb'un adı kazılı bir mezar bulduğunu açıklayan Acosta, iki ülke bilim adamlarının gerçek mezarın kendi topraklarında olduğunu iddia ettiğini belirtti.

Acosta, eylülde Sevilla Katedrali'ndeki mezarın açılarak antropolojik çalışmalar yapıldığını ve kemiklerin Kolomb'a ait olduğunun düşünüldüğünü ifade etti. DNA çalışmalarının başlamadığını söyleyen Acosta, "Ekim ayında Dominik'ten gelecek kemikleri bekliyoruz. DNA testinin sonucunu altı ay içinde sunarak polemikleri çözüme kavuşturacağız" dedi.
(Radikal)
Yayın tarihi: 27.09.2003
450
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.